Հայ-իրանական գործակցության զարգացմանը ոչինչ չի խանգարում: Այս մասին այսօր՝ Երևանում անցկացվող հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե մշտապես խոսվում է հայ-իրանական գործակցության մասին, բայց այն ամբողջությամբ չի իրացվում, ի՞նչն է խանգարում առավել լայն թափով գործակցություն ծավալելու համար:
Ըստ նախարարի՝ թեև Հայաստանի պոտենցիալն ամբողջությամբ չի օգտագործվում, սակայն միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը, ինչպես նաև բարձր մակարդակի հանդիպումները նպաստում են, որպեսզի գոյություն ունեցող խնդիրները լուծվեն: «Ես որևէ խնդիր մեր համագործակցության զարգացման ճանապարհին չեմ տեսնում», - ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով գործարարների կողմից բարձրացված խնդիրներին, մասնավորապես՝ օրենսդրության տարբերություններին, ինչը համագործակցության հիմնական խոչընդոտներից է, Աշոտ Մանուկյանը նշեց, որ 2017 թվականի դեկտեմբերին Մեղրիում բացվել է ազատ տնտեսական գոտին, Իրանում էլ գործում է «Արազ» ազատ տնտեսական գոտին, և վստահություն հայտնեց, որ երկու ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունը կնպաստի այն օրենսդրական տարբերությունների համահարթեցմանը, որոնք առկա են:
«Իհարկե օրենսդրությունը մեր երկրներում տարբեր են, իհարկե դրանք կարող են ունենալ տարբեր մեկնաբանություններ, դրանք կարող են տարբեր իրողություններ ստեղծել, բայց երկու ազատ տնտեսական գոտիները կլուծեն նման խնդիրները»,- ընդգծեց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը:

Ничто не мешает развитию армяно-иранского партнерства. Об этом заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Ашот Манукян в ходе состоявшегося сегодня в Ереване 15-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии, отвечая на вопрос о том, что всегда говорят об армяно-иранском партнерстве, но полностью не реализуют его. Что мешает более широкому партнерству?
По словам министра, хотя потенциал Армении не используется в полной мере, заседания межправительственной комиссии, а также встречи на высшем уровне способствуют решению существующих проблем. «Я не вижу никаких проблем на пути нашего сотрудничества», - сказал министр.
Касаясь вопросов, поднятых бизнесменами, в частности различия в законодательстве, что является одним из основных препятствий на пути сотрудничества, Ашот Манукян отметил, что в декабре 2017 года в Мегри была открыта свободная экономическая зона, а в Иране действует Свободная экономическая зона Ирана и выразил уверенность, что сотрудничество между двумя свободными экономическими зонами будет способствовать выравниванию существующих законодательных различий.
«Конечно, законодательство в наших странах отличается, конечно, у них могут быть разные комментарии, они могут создавать разные реалии, но две свободные экономические зоны разрешат такие проблемы», - сказал министр энергетики и природных ресурсов.