Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել հանրապետության սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների հետ` քննարկելու և ամփոփելու 2017թ. ՀՀ սոցիալ-տնտեսական ոլորտի արդյունքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, սոցիալական և տնտեսական ոլորտների քաղաքականության մշակման ու իրականացման պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարները, ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահը, Նախագահի աշխատակազմի պաշտոնյաներ:
Վարչապետը նշել է, որ վերլուծություններում այսօր ներկայացվելիք նախնական ցուցանիշները նախատեսվում է այնուհետև համադրել ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակվող` տարվա ամբողջական ցուցանիշների հետ և ըստ այդմ ճշգրտումներ կատարել:
Օրակարգի շրջանակներում փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը զեկուցել են ՀՀ 2017թ. տնտեսական աճի ընդհանուր նկարագիրը և հիմնական արդյունքները:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է տնտեսական և սոցիալական ոլորտների արդյունքների պարբերական վերլուծությունը տնտեսական քաղաքականության մշակման, ճշգրտման և բարելավման համար: Նախագահը խորհրդակցության մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրել տնտեսական աճի ներառականության վրա, շեշտելով, որ տնտեսական աճի արդյունքները պետք է հասանելի լինեն հանրության բոլոր շերտերի և հատկապես՝ սոցիալապես խոցելի խավերի համար: Այս առումով, Սերժ Սարգսյանը կարևորել է առաջիկա տարիներին տնտեսական աճի բարձր տեմպեր ապահովելուն զուգահեռ ժողովրդագրական իր սահմանած ցուցանիշերի համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:
«Վերլուծության հիմքում, անշուշտ, դրված են օպերատիվ տեղեկություններ, որոնք մենք ստացել ենք մեր գերատեսչություններից և մեր միջազգային գործընկերներից: Ակնհայտ է, երբ ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակի վերջնական ցուցանիշները, մենք մեր ճշգրտումները, իհարկե, մտցնելու ենք: Վերլուծության կամ, ինչպես սիրում է ասել պարոն վարչապետը, այս վարժության հիմնական նպատակն է, որպեսզի մենք կարողանանք պարզել տնտեսական աճի բաղադրիչները, ինչպես ասում են՝ տնտեսական աճի շարժիչները, առանձնացնել դրանք, քանի որ աճի բաղադրիչներից է կախված, թե մենք ինչպիսի եկամուտներ ենք ունենալու: Եվ, բնականաբար, հաշվի առնելով և՛ եկամուտները, և՛ այդ բաղադրիչների կայունությունը, շարունակականությունը՝ ապագա մեր ծրագրերը կարող են լինել ավելի ստույգ և ավելի իրատեսական:
Ես կարծում եմ, որ մոտակա մի քանի շաբաթների ընթացքում մենք ավարտին կհասցնենք մինչև 2030 թվականը Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման ռազմավարությունը: Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ կառավարությունը 2017 թվականին լավ արդյունքների է հասել, չեմ կարծում, որ շեղումները շատ մեծ կլինեն, մենք թերևս կունենանք 7,4-7,7 տոկոսի միջակայքում տնտեսական աճ: Սա, անշուշտ, լավ ցուցանիշ է: Բայց մենք նաև պետք է հաշվի առնենք, որ մեկ տարվա լավ տնտեսական աճը չի կարող ազդեցություն ունենալ մեր հասարակության լայն շրջանակների վրա: Եվս երկու-երեք տարի այսպիսի աճ` ես կարծում եմ, որ սրանով մենք կարող ենք ստեղծել շատ լավ հիմքեր մեր ժողովրդագրական ծրագրերն իրականացնելու համար»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը 2018թ. տարեսկիզբն էլ տնտեսական լավ ցուցանիշներով է սկսել, սակայն, ըստ նրա, դեռևս չի կարելի ասել, որ Հայաստանը հասել է իր հնարավորությունների սահմանին, քանի դեռ այդ աշխատանքի արդյունքները զգալի չեն դարձել հասարակության բոլոր խավերի համար:

27-02-2018 17:44 2599
Сегодня президент Серж Саргсян провел встречу с руководителями социально-экономической политики страны для обсуждения и обобщения результатов социально-экономической сферы Армении в 2017 году.
В заседании приняли участие премьер-министр Карен Карапетян, заместитель премьер-министра, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, глава президентского штаба Армен Геворгян, председатель ЦБ Артур Джавадян, главы министерств, ответственных за разработку политики и реализацию социально-экономических сфер, Президент Национальной статистической службы и должностные лица администрации президента.
Премьер-министр отметил, что предварительные показатели, представленные в анализах, будут сравнивать с ежегодными индексами, опубликованными Национальной статистической службой, соответственно, внести коррективы.
В рамках повестки дня заместитель премьер-министра, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян и министр финансов Вардан Арамян сообщили о предстоящих президентских выборах в Армении в 2017 году, общей картине экономического роста и ключевых результатов.
Президент Армении подчеркнул важность периодического анализа экономических и социальных результатов для развития, корректировки и улучшения экономической политики. Президент привлек внимание участников к включению экономического роста, подчеркнув, что результаты экономического роста должны быть доступны для всех слоев общества, особенно для социально уязвимых групп. В этой связи Серж Саргсян подчеркнул важность последовательной работы по созданию благоприятных условий для демографических показателей, а также обеспечению высоких темпов экономического роста в ближайшие годы.
«Основой анализа является, конечно же, оперативная информация, полученная нами от наших офисов и наших международных партнеров. Очевидно, что, когда Национальная статистическая служба опубликует последние цифры, мы обязательно внесём наши корректировки. Главной целью анализа или, как премьер-министр любит говорить, этого упражнения - выяснить компоненты экономического роста, как говорится, двигатели экономического роста, поскольку от компонентов роста зависит какой у нас будет доход. И, естественно, принимая во внимание как доход, так и устойчивость этих компонентов, наши планы на будущее могут быть более точными и более реалистичными.
Я думаю, что в ближайшие несколько недель мы завершим стратегию экономического и социального развития Армении к 2030 году. Принимая во внимание тот факт, что правительство добилось хороших результатов в 2017 году, я не думаю, что отклонения будут большими, и у нас будет экономический рост 7,4-7,7%. Это, конечно, хороший показатель. Но мы также должны учитывать, что хороший экономический рост одного года не может повлиять на широкий круг нашего общества. С таким ростом еще на два-три года я думаю, что мы можем создать очень хорошие основы для реализации наших демографических программ », - сказал президент Республики Армения. Год начался с хороших экономических показателей, однако, по его словам, , мы пока не можем сказать, что Армения достигла предела своих возможностей, пока результаты этой работы не стали значимыми для всех слоев общества.