ՍԱՊԾ-ն պատրաստվում է ուսումնասիրել ձկնաբուծական տնտեսություններում օգտագործվող կերը և ջուրը: Ծառայությունից նշում են, որ ձկնաբուծարաններում ջրի անվտանգության ցուցանիշների շեղումները կարող են նաև ձկան մեջ շեղումների պատճառ դառնալ:
Ձկնաբուծությամբ զբաղվող, ներկրող և արտահանող խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչների և ձկնաբուծության միության նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ ՍԱՊԾ պետի տեղակալ Հովհաննես Հայրապետյանը ընդգծել է, որ ձկնաբուծությամբ զբաղվող ընկերությունների համար առաջնային խնդիրներից են ձկան կերը և ջուրը: Նաև նշվել է, որ այս փուլում Ծառայությունը այցերի միջոցով կփորձի տեղում հասկանալ ոլորտի հիմնախնդիրները, տնտեսվարողներին տրամադրել մասնագիտական խորհրդատվություն:
Թեև տնտեսվարողներից շատերը համագործակցում են ԵՄ հեղինակավոր ընկերությունների հետ և կերը ձեռք բերում նրանցից, բայց հնարավոր են դեպքեր, երբ փոխադրման ընթացքում կերը կորցնի իր պիտանելիությունը և փորձաքննության ժամանակ ի հայտ գան շեղումներ ՀՀ-ում գործող իրավական նորմերի նկատմամբ:
«Առաջիկայում ձկնաբուծական տնտեսություններում անասնահամաճարակային մշտադիտարկումներ կիրականացվեն: Մենք հետևողական ենք լինելու, որպեսզի շեղումներով ձուկը չշրջանառվի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Միասին կգտնենք և կվերացնենք հնարավոր թերությունները: Սա շահավետ է նաև այն տնտեսվարողների համար, ովքեր համապատասխան ծավալներ ունեն և հետաքրքրված են ներկայացնելու իրենց արտադրանքը թե՛ ԵԱՏՄ շուկայում, թե՛ ԵՄ շուկայում՝ մոտ ապագայում այն բացելուց հետո»,- հասել է ՍԱՊԾ անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանը:
Ուսումնասիրության արդյունքում տնտեսվարողների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շրջայցերի ընթացքում նմուշառում վերցնել օգտագործվող ձկան կերից և ջրավազանների ջրից:

01-03-2018 13:30 2452
The SFS is going to study the food and water used in fish farms. The service notes that deviations of water safety indicators in fish farms can also lead to fish deviation.
At the meeting with representatives of large fish breeding, importing and exporting companies, and the chairman of the Fish Farm, State Food Safety Service Deputy Head Hovhannes Hayrapetyan emphasized that one of the primary issues for fish breeding companies is fish fodder and water. It was also noted that at this stage, the Service will try to find out the problems of the field, to provide professional advice to the entrepreneurs.
Though many of the economic entities cooperate with the EU's authoritative companies, they buy fish fodder from them, fodder may become useless during transportation and lead to deviations from legal norms of the Republic of Armenia.
"Epidemiological Monitoring will soon be carried out in fish farms. We will be consistent in order to avoid the deviations of the fish in the territory of the Republic of Armenia. Together we will find and eliminate possible shortcomings. This is also beneficial for those businesses who have appropriate volumes and are interested in presenting their products both in the EAEU market and in the EU market in the near future, "said Hovhannes Mkrtchyan, Head of the SFS Veterinary Inspectorate.
As a result of the study, an agreement was reached with the farmers to take samples from the fish used and the water from the pools during the tour.