ՍԱՊԾ-ն պատրաստվում է ուսումնասիրել ձկնաբուծական տնտեսություններում օգտագործվող կերը և ջուրը: Ծառայությունից նշում են, որ ձկնաբուծարաններում ջրի անվտանգության ցուցանիշների շեղումները կարող են նաև ձկան մեջ շեղումների պատճառ դառնալ:
Ձկնաբուծությամբ զբաղվող, ներկրող և արտահանող խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչների և ձկնաբուծության միության նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ ՍԱՊԾ պետի տեղակալ Հովհաննես Հայրապետյանը ընդգծել է, որ ձկնաբուծությամբ զբաղվող ընկերությունների համար առաջնային խնդիրներից են ձկան կերը և ջուրը: Նաև նշվել է, որ այս փուլում Ծառայությունը այցերի միջոցով կփորձի տեղում հասկանալ ոլորտի հիմնախնդիրները, տնտեսվարողներին տրամադրել մասնագիտական խորհրդատվություն:
Թեև տնտեսվարողներից շատերը համագործակցում են ԵՄ հեղինակավոր ընկերությունների հետ և կերը ձեռք բերում նրանցից, բայց հնարավոր են դեպքեր, երբ փոխադրման ընթացքում կերը կորցնի իր պիտանելիությունը և փորձաքննության ժամանակ ի հայտ գան շեղումներ ՀՀ-ում գործող իրավական նորմերի նկատմամբ:
«Առաջիկայում ձկնաբուծական տնտեսություններում անասնահամաճարակային մշտադիտարկումներ կիրականացվեն: Մենք հետևողական ենք լինելու, որպեսզի շեղումներով ձուկը չշրջանառվի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Միասին կգտնենք և կվերացնենք հնարավոր թերությունները: Սա շահավետ է նաև այն տնտեսվարողների համար, ովքեր համապատասխան ծավալներ ունեն և հետաքրքրված են ներկայացնելու իրենց արտադրանքը թե՛ ԵԱՏՄ շուկայում, թե՛ ԵՄ շուկայում՝ մոտ ապագայում այն բացելուց հետո»,- հասել է ՍԱՊԾ անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանը:
Ուսումնասիրության արդյունքում տնտեսվարողների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շրջայցերի ընթացքում նմուշառում վերցնել օգտագործվող ձկան կերից և ջրավազանների ջրից:

ГCБПП собирается изучать рыбоводческие хозяйства. Служба отмечает, что отклонения показателей безопасности воды в рыбных фермах также могут привести к отклонению рыбы.
Г-н Оганес Айрапетян, руководитель Государственной службы безопасности пищевых продуктов РА, во время встречи с представителями рыбоводческих, импортных и экспортных компаний и президентом Союза рыбоводства, подчеркнул, что одним из основных вопросов для рыбоводческих компаний является корм для рыб и вода. Было также отмечено, что на этом этапе служба предоставит профессиональные консультации предпринимателям.
Хотя многие из экономических субъектов сотрудничают с авторитетными компаниями ЕС, и покупают корм у них, корм может стать непригодным во время транспортировки и привести к отступлениям от правовых норм Республики Армения.
«Зпидемиологический Мониторинг будет проводиться в рыбоводческих хозяйствах». Мы будем последовательны, чтобы избежать отклонений рыб на территории Республики Армения. Вместе мы найдем и устраним возможные недостатки. Это также выгодно для предприятий Республики Армения. которые имеют соответствующие объемы и заинтересованы в представлении своей продукции как на рынке EАЭС, так и ЕС в ближайшем будущем», - сказал руководитель ветеринарной инспекции ГCБПП Оганес Мкртчян.
В результате исследования было достигнуто соглашение с фермерами о взятии образцов из используемой рыбы и воды из бассейнов во время визитов.