05-03-2018 18:08 4296
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանի Կանադայի Տորոնտո քաղաքում անցկացվող հանքարդյունաբերողների համաշխարհային ամենամյա հավաքին (PDAC) ներկայացրել է վերջին տարիներին Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացված օրենսդրական բարեփոխումները:
Տորոնտոյի ամենամյա հավաքին մշտապես մասնակցում են նաև հանքարդյունաբերական ոլորտի հայաստանյան ընկերությունները։ Հայաստանից ներկայացված է Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրն իրականացնող Լիդիան ինթըրնեյշնլը՝ որպես Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված, նորագույն տեխնոլոգիաներ կիրառող ընկերություն, որը Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային ամենախոշոր ներդրումային ծրագիրն իրականացնողն է։
Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված են աշխարհի խոշորագույն հանքարդյունաբերող կազմակերպությունների մեծ մասը, և ամեն տարի հանքարդյունաբերողների հավաքն ունենում է բնական պաշարների շահագործումը վերահսկող մարմինների և մասնավոր ընկերությունների ավելի քան 25 հազար ներկայացուցիչներ՝ աշխարհի 125 երկրից։
Ամենամյա հավաքը հնարավորություն է տալիս համաշխարհային հանքարդյունաբերական համայնքին ծանոթանալ ոլորտի նորամուծություններին և գիտական նվաճումներին, քննարկել զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև դիտարկել հնարավոր մարտահրավերներն ու առաջադրել լուծումներ:

05-03-2018 18:08 4297
Заместитель министра энергетики и природных ресурсов Республики Армения Вардан Геворгян на ежегодном собрании World Mining (PDAC), состоявшемся в Торонто, Канада, представил законодательные реформы в области горнодобывающей промышленности в Армении в последние годы.
Горнодобывающие компании в Армении всегда участвуют в ежегодном собрании в Торонто. Армения представляет ​​компанию «Lydian International», которая занимается горнодобывающим проектом в Амулсаре и зарегистрирована на фондовой бирже Торонто, как компания, использующая новейшие технологии, которая осуществляет крупнейший международный инвестиционный проект в горнодобывающей промышленности Армении.
На фондовой бирже в Торонто зарегистрированы крупнейшие горнодобывающие компании мира, и каждый год в совещании горнодобывающих компаний участвуют более 25 000 представителей управления природными ресурсами и частных компаний из 125 стран мира.
Ежегодное собрание позволяет Всемирному горному сообществу знакомиться с отраслевыми инновациями и научными достижениями, обсуждать перспективы развития, а также рассматривать потенциальные проблемы и предлагать решения.