05-03-2018 18:08 4296
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանի Կանադայի Տորոնտո քաղաքում անցկացվող հանքարդյունաբերողների համաշխարհային ամենամյա հավաքին (PDAC) ներկայացրել է վերջին տարիներին Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացված օրենսդրական բարեփոխումները:
Տորոնտոյի ամենամյա հավաքին մշտապես մասնակցում են նաև հանքարդյունաբերական ոլորտի հայաստանյան ընկերությունները։ Հայաստանից ներկայացված է Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրն իրականացնող Լիդիան ինթըրնեյշնլը՝ որպես Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված, նորագույն տեխնոլոգիաներ կիրառող ընկերություն, որը Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային ամենախոշոր ներդրումային ծրագիրն իրականացնողն է։
Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում գրանցված են աշխարհի խոշորագույն հանքարդյունաբերող կազմակերպությունների մեծ մասը, և ամեն տարի հանքարդյունաբերողների հավաքն ունենում է բնական պաշարների շահագործումը վերահսկող մարմինների և մասնավոր ընկերությունների ավելի քան 25 հազար ներկայացուցիչներ՝ աշխարհի 125 երկրից։
Ամենամյա հավաքը հնարավորություն է տալիս համաշխարհային հանքարդյունաբերական համայնքին ծանոթանալ ոլորտի նորամուծություններին և գիտական նվաճումներին, քննարկել զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև դիտարկել հնարավոր մարտահրավերներն ու առաջադրել լուծումներ:

05-03-2018 18:08 4298
Deputy Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia Vardan Gevorgyan at the World Mining Annual Meeting (PDAC), held in Toronto, Canada, presented legislative reforms in the field of mining industry in Armenia in recent years.
Mining companies in Armenia always participate in the annual meeting in Toronto. Armenia represents the company "Lydian International", which is engaged in the mining project in Amulsar and is registered on the Toronto Stock Exchange, as a company using the latest technologies, which carries out the largest international investment project in the mining industry of Armenia.
At Toronto's stock exchange most of the world's largest mining companies are registered, and every year more than 25,000 representatives of natural resources management and private companies from 125 countries participate in the meeting of mining companies.
The annual gathering enables the World Mining Community to get acquainted with industry innovations and scientific achievements, to discuss development prospects as well as to consider potential challenges and to propose solutions.