06-03-2018 11:20 2884
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսի հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Նախարարության մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգը։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ հայ-ամերիկյան բիզնես կապերը զարգացնելու ներուժ կա, դրանք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը, թեթև արդյունաբերությունը, ագրոբիզնեսը և այլն։
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ուրախալի է փաստել, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը 2017 թվականին զգալի աճ է արձանագրել, և այդ աճը շարունակվել է ընթացիկ տարվա հունվարին։ Այդուհանդերձ, նախարարն ընդգծել է, որ տնտեսական փոխգործակցության ողջ ներուժն իրացված չէ, և հարկավոր է ջանքերը մեկտեղել ավելի մեծ առաջընթաց գրանցելու համար։ Այդ տեսակետից կարևորվել է ընթացիկ տարվա մարտի 19-ին ԱՄՆ-ում կայանալիք Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի երկկողմ առևտրի և ներդրումների խթանմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ։
«Իմ այցը վերստին շեշտադրում է հայ-ամերիկյան աշխույժ առևտրային հարաբերությունների մասով ԱՄՆ կառավարության ստանձնած հանձնառությունը: Անցած տարվա ընթացքում մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 42%-ով: Մենք գնահատում ենք Հայաստանը ներդրումների համար առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով գործարար միջավայրի բարելավմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված Հայաստանի կառավարության շարունակական ջանքերը և աջակցում դրանց: Ընդլայնված տնտեսական հնարավորությունները մեր երկրների համար երկուստեք շահավետ են», -իր խոսքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի առաջիկա նիստի քննարկմանը նախատեսվող հարցերի շրջանակին, ներդրումային դաշտի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող GSP առևտրային ռեժիմին առչվող հարցերին։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян встретился с заместителем помощника госсекретаря США по экономическим и деловым вопросам Брайаном Макфитерсом.
Как сообщает пресс-служба министерства, обсуждалась повестка дня армяно-американского экономического сотрудничества. В частности, они обсудили сферы экономики, где есть потенциал для развития армяно-американских деловых отношений, в том числе информационных технологий, фармацевтики, легкой промышленности, агробизнеса и т. д.
Сурен Караян отметил, что он рад заявить, что товарооборот между Арменией и Соединенными Штатами в 2017 году значительно вырос, и этот рост продолжился в январе этого года. Тем не менее министр подчеркнул, что полный потенциал экономического сотрудничества не реализован, и необходимо приложить усилия для достижения большего прогресса. С этой точки зрения заседание Совета по торговле и инвестициям США-Армения, которое состоится в США 19 марта, будет посвящено широкому кругу вопросов, связанных с продвижением двусторонней торговли и инвестиций.
«Мой визит еще раз подчеркивает приверженность правительства США активным торговым отношениям между Арменией и Америкой. В прошлом году товарооборот между нашими странами увеличился на 42%. Мы высоко ценим продолжающиеся усилия Армении по улучшению бизнес-среды и борьбе с коррупцией, чтобы сделать Армению более привлекательной для инвестиций и поддержать её. Усиленные экономические возможности взаимовыгодны для наших стран », - сказал заместитель помощника госсекретаря США по экономическим и деловым вопросам Брайан Макфитерс.
В ходе встречи стороны затронули вопросы предстоящего заседания Совета по торговле и инвестициям Армения-США, реформы инвестиционной области, а также вопросы, связанные с торговым режимом США GSP, предоставленным Армении.