06-03-2018 11:20 2884
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսի հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Նախարարության մամուլի ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգը։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ հայ-ամերիկյան բիզնես կապերը զարգացնելու ներուժ կա, դրանք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը, թեթև արդյունաբերությունը, ագրոբիզնեսը և այլն։
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ուրախալի է փաստել, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը 2017 թվականին զգալի աճ է արձանագրել, և այդ աճը շարունակվել է ընթացիկ տարվա հունվարին։ Այդուհանդերձ, նախարարն ընդգծել է, որ տնտեսական փոխգործակցության ողջ ներուժն իրացված չէ, և հարկավոր է ջանքերը մեկտեղել ավելի մեծ առաջընթաց գրանցելու համար։ Այդ տեսակետից կարևորվել է ընթացիկ տարվա մարտի 19-ին ԱՄՆ-ում կայանալիք Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի երկկողմ առևտրի և ներդրումների խթանմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ։
«Իմ այցը վերստին շեշտադրում է հայ-ամերիկյան աշխույժ առևտրային հարաբերությունների մասով ԱՄՆ կառավարության ստանձնած հանձնառությունը: Անցած տարվա ընթացքում մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 42%-ով: Մենք գնահատում ենք Հայաստանը ներդրումների համար առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով գործարար միջավայրի բարելավմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված Հայաստանի կառավարության շարունակական ջանքերը և աջակցում դրանց: Ընդլայնված տնտեսական հնարավորությունները մեր երկրների համար երկուստեք շահավետ են», -իր խոսքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի առաջիկա նիստի քննարկմանը նախատեսվող հարցերի շրջանակին, ներդրումային դաշտի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող GSP առևտրային ռեժիմին առչվող հարցերին։

RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan has met with US Deputy Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs Brian MacFiters.
As the press service of the Ministry informs, the agenda of the Armenian-American economic cooperation was discussed. In particular, they discussed the spheres of economy where there are potentials for the development of Armenian-American business relations, including information technologies, pharmaceuticals, light industry, agribusiness, etc.
Suren Karayan noted that he is happy to state that the trade turnover between Armenia and the United States in 2017 grew significantly and this growth continued in January of this year. Nevertheless, the Minister underscored that the full potential of economic cooperation is not realized, and efforts should be made to make greater progress. From that point of view, the US-Armenia Trade and Investment Council meeting to be held in the United States on March 19, will highlight a wide range of issues related to promoting bilateral trade and investment.
"My visit once again emphasizes the commitment of the US government to the Armenian-American active trade relations. Trade turnover between our countries increased by 42% last year. We appreciate Armenia's continued efforts to improve the business environment and fight against corruption in order to make Armenia more attractive to investments and support them. Enhanced economic opportunities are mutually advantageous for our countries, "said US Deputy Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs Brian MacFiters.
During the meeting, the parties touched upon the issues of the upcoming sitting of the Armenia-US Trade and Investment Council, the investment field reforms, as well as issues related to the US GSP trade regime.