Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու և նրանց կաշառք տալու առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են կաշառքի դիմաց Վրաստանից տարբեր ապրանքների անօրինական ներկրումների դեպքեր, հաղորդում է Հատուկ քննչական ծառայությունը։
Այսպես, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական-դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ մի շարք ՀՀ քաղաքացիներ Վրաստանից ՀՀ տարածք առանց մաքսային հսկողության և սահմանված վճարումների տարբեր տեսակի ապրանքներ, այդ թվում` ավտոպահեստամասեր, կենցաղային իրեր և միրգ-բանջարեղեն ներկրելու նպատակով Բագրատաշենի մաքսային կետում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ մաքսային տեսուչներին պարբերաբար կաշառք են տվել:
Մասնավորապես, քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ հիշյալ մաքսային կետում ծառայություն իրականացնող մաքսային տեսուչը Վրաստանից տարբեր ապրանքների անօրինական ներկրմամբ զբաղվող տարբեր քաղաքացիների օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ է կատարել. առանց օրենքով սահմանված կարգով ապրանքները զննելու և հայտարարագրելու, ինչպես նաև առանց մաքսատուրքի վճարման նրանց թույլատրել է ապրանքներ ներկրել ՀՀ տարածք: Դրա դիմաց մաքսային տեսուչն ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն մաքսային կետում ծառայություն իրականացնող ավագ մաքսային տեսուչի օժանդակությամբ վերը նշված քաղաքացիներից պահանջել և ստացել է կաշառք:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ մաքսային տեսուչը ձերբակալվել է խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ ավագ տեսուչը` դրան օժանդակելու կասկածանքով:
Վերը նշված հանցագործության բոլոր հանգամանքները բացահայտելու և դրանում ներգրավված բոլոր անձանց գործողություններին անհրաժեշտ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:

14-03-2018 12:56 9142
Предварительное расследование уголовного дела, возбужденного Специальной следственной службой РА за получение взятки должностными лицами Комитета по государственным доходам, выявило случаи незаконного ввоза различных товаров из Грузии за взятку, сообщает Специальная следственная служба.
Таким образом, в результате широкомасштабных следственно-процессуальных действий и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Специальной следственной службой РА, Службой национальной безопасности РА, Комитетом государственных доходов РА и подразделениями полиции РА, ряд граждан РА импортировали различные виды товаров, включая автозапчасти, товары для дома и фрукты и овощи из Грузии в Армению без таможенного контроля и сборов, а в Баграташенском таможенном пункте для импорта товаров регулярно давали взятку таможенным инспекторам КГД.
В частности, в результате расследования были получены фактические данные о том, что таможенный инспектор, который служит на этом таможенном пункте, совершил явные незаконные действия в пользу разных граждан, занимающихся незаконным ввозом различных товаров из Грузии, без изучения и декларирования товаров, а также без уплаты таможенных пошлин на ввоз товаров на территорию Республики Армения. В свою очередь, таможенный инспектор потребовал и получал взятку от вышеупомянутых граждан, как в одиночку, так и при содействии старшего таможенного инспектора, работающего на этом же таможенном пункте.
По решению следователя Специальной следственной службы РА таможенный инспектор был арестован за получение крупной взятки, а старший инспектор был арестован по подозрению в содействии.
В настоящее время проводятся неотложные следственные действия и оперативно-разведывательная деятельность с целью выявления всех обстоятельств вышеупомянутого преступления и обеспечения правовой оценки действий всех вовлеченных лиц.