Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու և նրանց կաշառք տալու առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են կաշառքի դիմաց Վրաստանից տարբեր ապրանքների անօրինական ներկրումների դեպքեր, հաղորդում է Հատուկ քննչական ծառայությունը։
Այսպես, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական-դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ մի շարք ՀՀ քաղաքացիներ Վրաստանից ՀՀ տարածք առանց մաքսային հսկողության և սահմանված վճարումների տարբեր տեսակի ապրանքներ, այդ թվում` ավտոպահեստամասեր, կենցաղային իրեր և միրգ-բանջարեղեն ներկրելու նպատակով Բագրատաշենի մաքսային կետում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ մաքսային տեսուչներին պարբերաբար կաշառք են տվել:
Մասնավորապես, քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ հիշյալ մաքսային կետում ծառայություն իրականացնող մաքսային տեսուչը Վրաստանից տարբեր ապրանքների անօրինական ներկրմամբ զբաղվող տարբեր քաղաքացիների օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ է կատարել. առանց օրենքով սահմանված կարգով ապրանքները զննելու և հայտարարագրելու, ինչպես նաև առանց մաքսատուրքի վճարման նրանց թույլատրել է ապրանքներ ներկրել ՀՀ տարածք: Դրա դիմաց մաքսային տեսուչն ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն մաքսային կետում ծառայություն իրականացնող ավագ մաքսային տեսուչի օժանդակությամբ վերը նշված քաղաքացիներից պահանջել և ստացել է կաշառք:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ մաքսային տեսուչը ձերբակալվել է խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ ավագ տեսուչը` դրան օժանդակելու կասկածանքով:
Վերը նշված հանցագործության բոլոր հանգամանքները բացահայտելու և դրանում ներգրավված բոլոր անձանց գործողություններին անհրաժեշտ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:

14-03-2018 12:56 9143
Preliminary investigation of the criminal case initiated by the RA Special Investigative Service on cases of taking bribes by officials of State Revenue Committee revealed cases of illegal import of various goods from Georgia for bribery, the Special Investigative Service reports.
Thus, as a result of large-scale investigative-procedural actions and operative-intelligence measures carried out by RA Special Investigation Service, RA National Security Service, RA State Revenue Committee and RA Police subdivisions, a number of RA citizens have imported various types of goods, including car spares, household goods and fruits and vegetables from Georgia to Armenia without customs control and fees, and at Bagratashen customs point for importing have regularly given a bribe to customs inspectors of SRC.
Particularly, the investigation has produced factual data that a customs inspector who serves at this customs point has made obvious illegal acts in favor of different citizens dealing with illegal import of various goods from Georgia, without examining and declaring goods, as well as without paying customs duty for importing goods into the territory of the Republic of Armenia. In return, the customs inspector demanded and received a bribe from the above-mentioned citizens, both alone and with the assistance of a senior customs inspector working at the same customs point.
By the decision of the investigator of the RA Special Investigation Service, the customs inspector was arrested for receiving a large bribe, and the senior inspector was arrested on suspicion of supporting him.
Urgent investigative activities and operative-intelligence activities are being carried out to reveal all the circumstances of the above-mentioned crime and to provide legal assessment of the actions of all involved persons.