Երևանի ՋԷԿ նոր էներգաբլոկի 2018 թ. արդիականացման ծրագրերի արժեքը կկազմի շուրջ 15 մլն դոլար: Երևանի ջերմային էլեկտրակայանի համակցված շոգեգազային ցիկլով աշխատող էներգաբլոկի կառուցման համար Ճապոնիայի կառավարությունը հատկացրել է ավելի քան 220 մլն դոլար:
Էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը, մասնավորապես՝ շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2008 թ., ծրագրի իրականացումն ավարտվել է 2010 թ.: Նույն 2010 թ. ապրիլ ամսից այն գործարկվել է և միացվել ՀՀ էլեկտրաէներգետիկ համակարգին: Գևորգյանը նշեց, որ 8 տարիների աշխատանքի արդյունքում արտադրվել է շուրջ 12 միլիարդ կվ/ժ էլեկտրաէներգիա, էներգաբլոկի դրվածքային հզորությունը կազմում է 240 մեգավատտ:
Ճապոնական միջազգային համագործակցության գործակալության ֆինանսավորմամբ՝ էներգաբլոկի կառուցման ժամանակակից տեխնոլոգիական բոլոր լուծումներն են իրականացվել՝ և ավտոմատ կառավարման առումով, և տեխնոլոգիական բոլոր նոր ձեռքբերումների: Գևորգյանը նշեց, որ այս էներգաբլոկը էներգահամակարգի ջերմային կայանների մեջ համարվում է ամենաարդյունավետը, քանի որ կոմպենսացիոն ցիկլի ՕԳԳ-ն կազմում է շուրջ հիսուն տոկոս:
2018 թ. նախատեսվում է էներգաբլոկի կապիտալ նորոգման ընթացքում իրականացնել նաև գազատուրբինային տեղակայանքի «Հենիքսել 2» մոդեռնիզացիան, որը այդ գազատուրբինների համար վերջին ձեռքբերումներով՝ տեխնիկական նորամուծություններով է հագեցած: Դրա արդյունքում կլինի շուրջ 7 մՎտ հզորության ավելացում և 1 տոկոս ՕԳԳ ավելացում, այսինքն՝ ավելի շահավետ կլինի էներգաբլոկի աշխատանքը:

16-03-2018 12:24 1927
Проект модернизации нового энергоблока Ереванской ТЭЦ в 2018 году обойдется примерно в 15 млн долларов. Правительство Японии выделило более 220 миллионов долларов США на строительство комбинированного блока паровых турбин на тепловой электростанции в Ереване.
Проект строительства энергоблока начался в 2008 году и был завершен в 2010 году. С апреля 2010 года он был введен в эксплуатацию и подключен к энергосистеме Армении. Геворкян отметил, что в результате 8-летней работы было произведено около 12 миллиардов киловатт-часов электроэнергии, мощность энергоблока составляет 240 мегаватт.
При финансировании Японского агентства международного сотрудничества были реализованы все современные технологические решения для строительства энергоблоков, с точки зрения автоматизированного управления, со всеми новыми технологическими достижениями. Геворгян отметил, что этот энергоблок считается наиболее эффективным среди тепловых электростанций энергосистемы, так как коэффициент эффективности цикла компенсации составляет около 50%.
В 2018 году планируется провести модернизацию газотурбинного агрегата «Хеникль 2» при капитальном ремонте энергоблока, который оснащен новейшими достижениями этих газовых турбин - с техническими новшествами. Это приведет к увеличению мощности на 7 мегаватт и 1-процентному увеличению коэффициента эффективности, а это означает, что работа энергоблока будет более прибыльной.