Երևանի ՋԷԿ նոր էներգաբլոկի 2018 թ. արդիականացման ծրագրերի արժեքը կկազմի շուրջ 15 մլն դոլար: Երևանի ջերմային էլեկտրակայանի համակցված շոգեգազային ցիկլով աշխատող էներգաբլոկի կառուցման համար Ճապոնիայի կառավարությունը հատկացրել է ավելի քան 220 մլն դոլար:
Էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը, մասնավորապես՝ շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2008 թ., ծրագրի իրականացումն ավարտվել է 2010 թ.: Նույն 2010 թ. ապրիլ ամսից այն գործարկվել է և միացվել ՀՀ էլեկտրաէներգետիկ համակարգին: Գևորգյանը նշեց, որ 8 տարիների աշխատանքի արդյունքում արտադրվել է շուրջ 12 միլիարդ կվ/ժ էլեկտրաէներգիա, էներգաբլոկի դրվածքային հզորությունը կազմում է 240 մեգավատտ:
Ճապոնական միջազգային համագործակցության գործակալության ֆինանսավորմամբ՝ էներգաբլոկի կառուցման ժամանակակից տեխնոլոգիական բոլոր լուծումներն են իրականացվել՝ և ավտոմատ կառավարման առումով, և տեխնոլոգիական բոլոր նոր ձեռքբերումների: Գևորգյանը նշեց, որ այս էներգաբլոկը էներգահամակարգի ջերմային կայանների մեջ համարվում է ամենաարդյունավետը, քանի որ կոմպենսացիոն ցիկլի ՕԳԳ-ն կազմում է շուրջ հիսուն տոկոս:
2018 թ. նախատեսվում է էներգաբլոկի կապիտալ նորոգման ընթացքում իրականացնել նաև գազատուրբինային տեղակայանքի «Հենիքսել 2» մոդեռնիզացիան, որը այդ գազատուրբինների համար վերջին ձեռքբերումներով՝ տեխնիկական նորամուծություններով է հագեցած: Դրա արդյունքում կլինի շուրջ 7 մՎտ հզորության ավելացում և 1 տոկոս ՕԳԳ ավելացում, այսինքն՝ ավելի շահավետ կլինի էներգաբլոկի աշխատանքը:

16-03-2018 12:24 1926
Modernization project of the new energy block of Yerevan Thermal Power Plant in 2018 will cost about $ 15 million. The Government of Japan has allocated more than $ 220 million for the construction of a combined steam turbine power unit in Yerevan's thermal power plant.
The energy block construction project, in particular, started in 2008, the project was completed in 2010. In the same year Starting from April, 2010 it was commissioned and connected to the power system of Armenia. Gevorgyan mentioned that as a result of the 8-year work, about 12 billion kilowatt-hours of electricity was generated, the capacity of the power unit is 240 megawatts.
With the funding of the Japan International Cooperation Agency, all modern technology solutions for the power unit construction have been implemented, both in terms of automated management and all new technological advances. Gevorgyan mentioned that this power unit is considered to be the most efficient among the thermal power plants of the energy system, as the efficiency coefficient of the compensation cycle is about 50 %.
In 2018 it is envisaged to carry out the modernization of the gas turbine unit "Henickel 2" during the capital repair of the energy block, which is equipped with the latest achievements of these gas turbines- with technical innovations. This will result in an increase of around 7 megawatts and a 1 percent increase in efficiency coefficient, which means that the power unit will be more profitable.