17-03-2018 15:18 4188
ՎՏԲ –Հայաստան Բանկի աջակցությամբ 2018 թ. մարտի 20-ին Երևանի ռուսական արվեստի թանգարանում կբացվի ցուցահանդես՝ «Գողացված «Վրուբելի» վերադարձը» նախագծի շրջանակներում, նվիրված ռուս նկարիչ Միխայիլ Վրուբելին և «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» կորցված գլուխգործոցի Հայաստան վերադարձին, հայտնում են բակի մամուլի ծառայությունից:
«Ցանկացողները կարող են այցելել ցուցահանդես երեքշաբթիից կիրակի օրերին (երկուշաբթի հանգստյան օր)՝ Իսահակյան 38 հասցեում: Ցուցահանդեսը կշարունակվի է մինչև 2018 թ. նոյեմբերի 20-ը», - նշվում է տարածած հաղորդագրությունում:
Միխայիլ Վրուբելի «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը գողացվել էր Ռուսական արվեստի թանգարանից, (պրոֆեսոր Ա. Յ. Աբրահամյանի հավաքածու) 1995 թ.-ին: Նկարը, որը 22 տարի գտնվում էր միջազգային հետախուզման մեջ, 2017 թ-ի. մարտին հայտնաբերվել էր Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների կողմից: Վերջին 8 ամիսների ընթացքում նկարը վերականգնվել է, ինչից հետո այն ստացել է իր սկզբնական տեսքը: 2017 թ. - ի նոյեմբերի 15-ին Մոսկվայում, Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում, Պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի Վրուբելյան դահլիճում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փոխանցել է այն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:

При поддержке Банка ВТБ (Армения) 20 марта 2018 года в Музее русского искусства будет открыта выставка «Возвращение похищенного Врубеля», посвященная возвращению русского мастера Михаила Врубеля и украденного шедевра «Дьявол и ангел с душой Тамары", сообщила пресс-служба банка.
«Желающие могут посетить выставку со вторника по воскресенье (понедельник выходной день) по адресу: ул. Исаакяна, 38. Выставка будет продолжаться до 20 ноября 2018 года», - говорится в заявлении.
Картина Михаила Врубеля «Дьявол и ангел с душой Тамары» была украдена из Музея русского искусства (коллекция профессора А. Абраамяна) в 1995 году. Картина, которая находилась в международном розыске 22 года, была найдена Российской спецслужбой в марте 2017 года. Картина была восстановлена в течение последних 8 месяцев, после чего она получила свой первоначальный вид. Президент России Владимир Путин передал его президенту Армении Сержу Саргсяну в зале Врубеля Государственной Третьяковской галереи в Москве 15 ноября 2017 года в рамках Дней армянской культуры в Москве.