Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2018 թվականի հունվար-փետրվարին 8.6 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության օպերատիվ տվյալների՝ երկու ամսվա ցուցանիշներով շինարարության ոլորտում աճը կազմել է 22.7 տոկոս` 21 միլիարդ 643 միլիոն դրամ: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում 2018 թվականի հունվար-փետրվարի ցուցանիշը 3.5 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2017 թ. երկու ամսվա համեմատ` այս տարի ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի) աճել է 15.1 տոկոսով` կազմելով 225 միլիարդ 686.2 մլն դրամ: Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը նվազել է 0.1 տոկոսով` կազմելով 45 մլրդ 332.1 մլն դրամ:
Սպառողական գների ինդեքսը ընթացիկ տարվա հունվար-փետրվարին ավելացել է 3.1 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը` 4.4 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունն ավելացել է 17.4 տոկոսով և կազմել 395 միլիարդ 062.3 մլն դրամ: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը` 254 միլիարդ 703.5 միլիոն դրամ է, ինչը 8.3 տոկոսով ավելի է 2017-ի հունվար-փետրվարի համեմատ: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 8.9 տոկոսով (197 հազար 850 դրամ): Պետական հատվածում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 167 հազար 364 դրամ, նախորդ տարվա համեմատ աճելով 8.6 տոկոսով, իսկ մասնավոր հատվածում կազմել է 226 հազար 459 դրամ` աճելով 4.7 տոկոսով: Արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալները 2018-ի հունվար-փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 43.2 տոկոսով (1 միլիարդ 098.4 միլիոն ԱՄՆ դոլար), ընդ որում` արտահանումն աճել է 41 տոկոսով (386.9 մլն դոլար), իսկ ներմուծումը` 44.4 տոկոսով (711.5 մլն դոլար): Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 2018-ի հունվար-փետրվարին եղել է 481.88:

20-03-2018 15:48 2890
The economic activity index of Armenia in January-February 2018 has exceeded the index of the same period of last year by 8.6%.
According to the National Statistical Service of Armenia, the growth in the construction sector made 22.7% and 21 billion 643 million drams. In January-February 2018, electricity production increased by 3.5 % compared to the same period last year. This year the volume of services (except trade) has increased by 15.1% compared to two months of 2017, making 225 billion 686.2 million drams. The volume of gross agricultural output has decreased by 0.1 % to 45 billion 332.1 million drams.
Consumer price index increased by 3.1% in January-February of the current year and the index of industrial production prices by 4.4%.
Trade turnover increased by 17.4% to 395 billion 062.3 million drams. The volume of industrial production is 254 billion 703.5 million drams, 8.3% more than in January-February 2017. The average monthly nominal salary increased by 8.9% (197 thousand 850 AMD). The average monthly nominal salary in the state sector was 167,364 drams, an increase by 8.6 %compared with the previous year, and in the private sector - 226,459 drams, increasing by 4.7 %. Foreign trade turnover increased by 43.2% ($ 1 billion 098.4 million) in January-February 2018, compared with the same period last year, while exports increased by 41% ($ 386.9 million), and imports rose by 44.4% ($ 711.5 million). The dram's exchange rate against the US dollar was 481.88 in January-February 2018.