ԱՄՆ-ը հայաստանցի գործարարներին արտոնյալ պայմաններ կտրամադրի որոշ արտադրատեսակների արտահանման համար:
Հարցը քննարկվել է Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ-Հայաստան Առևտրի ու ներդրումների խորհրդի նիստի ընթացքում: Հայկական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի տնտեսական զարգացման փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանի խոսքով, կողմերը քննարկել են նաև փոքր ու միջին արտահանողների համար փաստաթղթավորման գործընթացը դյուրացնելու հարցը:
«Վաշինգտոնում անցած հանդիպումը ցույց տվեց, որ թե Հայաստանում, թե Միացյալ Նահանգներում շահագրգռված են խորացնել տնտեսական գործընկերությունը: Խորացումը նշանակում է ոչ միայն առևտրաշրջանառության կամ ներդրումային որոշակի ակտիվության ապահովում, այլ նաև դիվերսիֆիկացում», - նշել է փոխնախարարը:
Հայկական կողմը հավաստիացրել է նաև, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունը որևէ կերպ չի խոչընդոտում Երևանին ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական գործակցության զարգացման հարցում:

21-03-2018 12:42 2743
The issue was discussed at the US-Armenia Trade and Investment Council meeting in Washington. According to the head of the Armenian delegation, Deputy Minister of Economic Development of Armenia Hovhannes Azizyan, the sides also discussed the issue of facilitation of small and medium-sized exporters.
"The meeting in Washington showed that Armenia and the United States are interested in deepening economic partnership. Deepening means not only ensuring trade turnover or investment activity, but also diversification, "said the Deputy Minister.
The Armenian side has also assured that the EEU membership in no way hinders Yerevan in the development of economic cooperation with the United States.