ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է երկրի բյուջեի ծախսերի մասով նախագծի փաստաթուղթը, որով Հայաստանի համար ֆինանսական աջակցություն չի նախատեսվում:
Հարևան Վրաստանը Միացյալ Նահանագներից $105 մլն-ի ֆինանսական աջակցություն կստանա: Ուկրաինային տրվող օգնությունը կկազմի $421 մլն:
Նշվում է , որ փաստաթուղթը միտված է աջակցելու ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած արևելաեվրոպական երկրներին՝ «նվազեցնելու համար դրանց խոցելիությունը ՌԴ-ի քաղաքական և տնտեսական ճնշումների նկատմամբ»:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի 36 անդամ միացել էր Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնի՝ 2019 թվականին Արցախին և ՀՀ -ին $70 մլն-ի օգնության փաթեթ տրամադրելու կոչին: Հանձնախումբը կոչ էր արել նաև ռազմական օգնություն չտրամադրել Ադրբեջանին, և պատժամիջոցներ կիրառել երկրի նկատմամբ:

26-03-2018 11:33 8655
Президент США Дональд Трамп подписал проект документа о расходах бюджета страны, согласно которому США не оказывают финансовой помощи Армении.
Соседняя Грузия получит от США 105 миллионов долларов. Помощь Украине составит $ 421 млн.
Отмечается, что этот документ направлен на оказание помощи восточноевропейским странам, которые подписали Соглашение об ассоциации с ЕС, «чтобы уменьшить их уязвимость перед политическим и экономическим давлением России».
Ранее 36 членов Палаты представителей США присоединились к сопредседателю комитета по армянским вопросам конгресса США Фрэнку Паллоне, призывая предоставить Арцаху и Армении пакет помощи в размере $ 70 млн.в 2019 году. Комитет также призвал не оказывать военную помощь Азербайджану и наложить санкции на страну.