Արագածոտնի մարզի Արագած համայնքում բացվել է «Քաղցր Արագած» ազնվամորու և մրգերի վերամշակման արտադրամասը: Այն հիմնվել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային դեսպանության տրամադրած 7.000 եվրո դրամաշնորհի շրջանակներում:
Արտադրամասի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել են ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի գյուղատնտեսական խորհրդատվության տնօրինության ղեկավար Դավիթ Բաբայանը, Վորլդ Վիժն Հայաստանի Արագածոտնի մարզի զարգացման ծրագրերի ղեկավար Թամարա Բարբակաձեն, Արագած համայնքի բնակիչներ և այլ հյուրեր:
«ԱՐԱԳԱԾ. քաղցր և համեղ» արտադրատեսակները պատրաստվելու և վերամշակվելու են էկոլոգիապես մաքուր մթերքներից, պտուղներից և հատապտուղներից։ Այստեղ մասնավորապես նախատեսվում է արտադրել ազնվամորու, բալի, տանձի, դդմի ու սալորի մուրաբաներ և հյութեր, արտադրողականությունը կհասնի օրական մինչև 100 կգ-ի: Սա հրաշալի հնարավորություն է ոչ միայն նոր աշխատատեղերի ստեղծման, այլև համայնքի ֆերմերների գյուղմթերքն իրացնելու համար:

26-03-2018 16:35 2749
"Sweet Aragats" strawberry and fruit processing plant has opened in Aragats community of Aragatsotn region. It was established within the framework of the € 7.000 grant provided by the German Embassy in Armenia.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Bernhard Matthias Kisler, Head of the Agricultural Development Directorate for Agricultural Advisory Services Davit Babayan, Head of World Vision Armenia Aragatsotn Regional Development Programs Tamara Barbakadze, residents of Aragats community and other guests took part in the opening ceremony.
"ARAGATS. sweet and tasty "products will be prepared and processed from ecologically clean products, fruit and berries. It is planned to produce strawberry, cherry, pear, pumpkin and plum jams and juices, the productivity will reach up to 100 kg daily. This is a wonderful opportunity not only for creating new jobs, but also for the sale of agricultural products of community farmers.