Արագածոտնի մարզի Արագած համայնքում բացվել է «Քաղցր Արագած» ազնվամորու և մրգերի վերամշակման արտադրամասը: Այն հիմնվել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային դեսպանության տրամադրած 7.000 եվրո դրամաշնորհի շրջանակներում:
Արտադրամասի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել են ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի գյուղատնտեսական խորհրդատվության տնօրինության ղեկավար Դավիթ Բաբայանը, Վորլդ Վիժն Հայաստանի Արագածոտնի մարզի զարգացման ծրագրերի ղեկավար Թամարա Բարբակաձեն, Արագած համայնքի բնակիչներ և այլ հյուրեր:
«ԱՐԱԳԱԾ. քաղցր և համեղ» արտադրատեսակները պատրաստվելու և վերամշակվելու են էկոլոգիապես մաքուր մթերքներից, պտուղներից և հատապտուղներից։ Այստեղ մասնավորապես նախատեսվում է արտադրել ազնվամորու, բալի, տանձի, դդմի ու սալորի մուրաբաներ և հյութեր, արտադրողականությունը կհասնի օրական մինչև 100 կգ-ի: Սա հրաշալի հնարավորություն է ոչ միայն նոր աշխատատեղերի ստեղծման, այլև համայնքի ֆերմերների գյուղմթերքն իրացնելու համար:

В общине Арагац Арагацотнского района открылся завод по переработке клубники и фруктов «Сладкий Арагац». Он был создан в рамках гранта в размере 7000 евро, предоставленного Армении посольством Германии.
В официальной церемонии открытия завода приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Германии в Армении Бернхард Маттиас Кислер, Начальник Управления сельскохозяйственного консультирования Давид Бабаян, Руководитель программ регионального развития Арагацотн Тамара Барбакадзе, жители общины Арагац и другие гости.
«АРАГАЦ. Сладкие и вкусные» продукты будут готовиться и перерабатываться из экологически чистых продуктов, фруктов и ягод. Планируется производить варенья из из клубники, вишни, груши, тыквы, сливы, а также соки, производительность будет доходить до 100 кг ежедневно. Это прекрасная возможность не только для создания новых рабочих мест, но и для продажи сельскохозяйственной продукции фермеров общины.