Ֆրանսիական զարգացման գործակալությունը 10 մլն եվրո դրամաշնորհ կտրամադրի Արարատի և Արմավիրի մարզերում գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման համար:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, գումարն ուղղվելու է կաթիլային ոռոգման համակարգերի և կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման, ինտենսիվ այգիների հիմնման, պտուղների վերամշակման ու հողերի կոնսոլիդացման ուղղությամբ կատարվող ծրագրերի իրագործմանը: Այս ծրագրի միջոցով Արարատի մարզում կառուցվող Վեդու ջրամբարին հարակից համայնքների հողերը կխոշորացվեն և կաթիլային ոռոգման համակարգեր կներդրվեն:
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը նշել է, որ նմանօրինակ աշխատաժողովներն առավել կամրապնդեն երկրների միջև կապն ու ոլորտի տարբեր ներկայացուցիչների համար փորձի փոխանակման հարթակ կդառնան:

Французское агентство развития выделит грант в размере 10 миллионов евро на реализацию сельскохозяйственных проектов в Араратском и Армавирском регионах.
По данным отдела информации и связей с общественностью Министерства сельского хозяйства РА, деньги будут направлены на внедрение систем капельного орошения и сетей защиты от града, интенсивных садов, программ по переработке фруктов и консолидации земель. В рамках этой программы будут расширены сообщества около водохранилища Веди, и в Араратском регионе будут внедрены капельные системы орошения.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Джонатан Лакот отметил, что такие заседания будут и далее укреплять связи между странами и мщгут стать платформой для обмена опытом для разных представителей данной области.