28-03-2018 16:39 2857
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող, Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփին:
Վարչապետը շնորհավորել է Շոմբի Շարփին՝ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ պարոն Շարփն իր ներդրումը կունենա երկկողմ համագործակցությունն առավել զարգացման գործում: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ սերտ փոխգործակցություն է ձևավորվել, արդյունավետ մի շարք ծրագրեր են իրականացվել, և միևնույն ժամանակ համատեղ աշխատանքի նոր հեռանկարային ուղղություններ կան: Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների օրակարգը՝ նշելով, որ Հայաստանը կայուն զարգացման մեծ ներուժ ունի, և իրականացվող քայլերն ուղղված են դրա լիարժեք իրացմանը:
Շոմբի Շարփը նշել է, որ պատվով է ստանձնում Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնը և իր առաքելության ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքեր՝ ՀՀ զարգացմանը միտված ծրագրերում ՄԱԿ-ի ներգրավվածությունն ապահովելու և դրանք հաջողելու համար: Նա ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից բարեփոխումների նախաձեռնումը, ինչպես նաև տնտեսական աճի և մակրոտնտեսական բարձր ցուցանիշների արձանագրումը՝ ընդգծելով, որ ՄԱԿ-ն այսուհետ ևս պատրաստ է աջակցել Հայաստանում շարունակական ռեֆորմների և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը նաև նշել է, որ իր համար ուրախալի է պաշտոնն ստանձնել հենց այս տարում, երբ Հայաստանում տեղի են ունենալու թե´ ազգային, թե´ միջազգային մակարդակի հետաքրքիր մեծամասշտաբ միջոցառումներ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ՄԱԶԾ համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել Հայաստան-2030 զարգացման օրակարգին, կարևորվել է դրա իրականացման գործում սերտ համագործակցությունը:

Сегодня премьер-министр Карен Карапетян принял новоназначенного постоянного координатора ООН в Армении, постоянного представителя программы развития Шомби Шарп.
Премьер-министр поздравил Шомби Шарпа с вступлением на пост и выразил уверенность, что г-н Шарп внесет свой вклад в дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества. Глава правительства отметил, что с офисом ООН в Армении было налажено тесное сотрудничество, реализован ряд эффективных программ и в то же время существуют новые перспективные направления совместной работы. Карен Карапетян представил повестку дня реформ правительства в разных сферах, отметив, что у Армении большой потенциал для устойчивого развития, и предпринимаемые шаги направлены на его полную реализацию.
Шомби Шарп отметил, что он является постоянным координатором ООН в Армении и будет в максимальной степени выполнять свою миссию по обеспечению участия ООН в программах развития Армении. Он приветствовал инициативу правительства Республики Армения по реформам, а также высокий экономический рост и макроэкономические показатели, подчеркнув, что ООН готова поддержать проводимые в Армении реформы и инвестиционные программы. Координатор ООН в Армении также отметил, что он рад вступить в должность в этом году, когда Армения проведет интересные масштабные национальные и международные мероприятия.
Собеседники также обменялись мнениями о перспективах сотрудничества Армения-ООН. В этом контексте стороны затронули повестку дня развития Армении-2030 и придали большое значение тесному сотрудничеству в ее реализации.