29-03-2018 17:13 5735
«CARMAC Group» իտալական «Վաբա» ՍՊԸ-ի հետ համատեղ շուտով Հայաստանում կհիմնի կարկտապաշտպան ցանցերի գործարան: Այս մասին հայտարարել են իտալական ընկերության ներկայացուցիչները՝ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանի հետ Վանաձորի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լոռու մարզից ընտրված ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
ԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այնուհետև նախարարն այցելել է շինհրապարակ, որտեղ ընթանում են գործարանի կառուցման աշխատանքները:
«Վաբա» ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն Արմեն Ղարաջյանը նշել է, որ կարկտապաշտպան ցանցերի արտադրությունն ընթանալու է փուլային տարբերակով, բոլոր սարքավորումները և հումքի մի մասը ներկրվելու է Իտալիայից: Արմեն Ղարաջյանի կարծիքով` իրենց արտադրանքը մրցունակ կլինի և տեղական շուկայում կունենա պահանջարկ, քանի որ հիմնական հարակից դետալները պատրաստվելու են տեղում և ցանցերի գինը համեմատաբար մատչելի է լինելու, ցանցերի օգտագործման ժամկետը կկազմի առնվազն 10-15 տարի:
«CARMAC Group» ընկերության գործադիր տնօրեն Անդրեա Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ այս նախագծի իրականացումը կնպաստի մարզի գյուղացիական տնտեսությունների սոցիալական պայմանների բարելավմանը, քանի որ թույլ կտա պաշտպանել իրենց բերքը բնական աղետներից: Նրա խոսքով` բացի տեղական շուկայում իրացումից, ընկերությունը հետագայում քայլեր կձեռնարկի արտահանման ուղղությամբ:
«Ի սկզբանե մեր նպատակն էր մատչելի գնով կարկտապաշտպան ցանցեր առաջարկել մեր ֆերմերներին: Ծրագրի մասին հայտարարել ենք, եկել է ներդրողը և շատ մեծ հավանականությամբ մինչև տարեվերջ կունենանք կարկտապաշտպան ցանցերի հայկական արտադրանք»,-նշել է նախարար Առաքելյանը:
Նախարարի խոսքով` նախատեսվում է երեք տեսակի ցանց արտադրել` խաղողի այգիների, ինտեսիվ, ինչպես նաև ավանդական այգիների համար, որոնց դեպքում այն ավելի մատչելի կլինի, քանի որ երկաթբետոնյա սյուներ չեն կիրառվում:

CARMAC Group, together with the Italian "Vaba" LLC, will soon set up a plant of hail-resistant networkss in Armenia. This was stated by the representatives of the Italian company, Minister of Agriculture Ignati Arakelyan during the meeting in Vanadzor municipality.
NA deputy, head of the RPA faction Vahram Baghdasaryan was also present at the meeting.
According to the Public Relations Department of the Ministry of Agriculture, the Minister then visited the construction site where the construction works are being carried out.
Armen Gharajyan, Deputy Director of "Vaba" LLC noted that the production of hail-proof networks will be phased, all the equipment and part of raw materials will be imported from Italy. According to Armen Gharajyan, their products will be competitive and will have a demand on the local market, as the main parts will be prepared on the site and the prices for the networks will be relatively affordable, the network will be used for at least 10-15 years.
Executive Director of CARMAC Group Andrea Karapetyan expressed confidence that the implementation of this project will contribute to the improvement of the social conditions of the farms in the region as they will protect their crops from natural disasters. According to him, besides selling on the local market, the company will take steps in the direction of export.
"From the very beginning, our goal was to offer hail-proof networks to our farmers at an affordable price. We have announced the project, the investor has come and we will have Armenian products of hail-protected networks by the end of the year, "said Arakelyan.
According to the Minister, it is planned to produce three types of networks for grape vines, as well as for traditional gardens, which will be more affordable, as they won't contain concrete columns.