29-03-2018 17:13 5735
«CARMAC Group» իտալական «Վաբա» ՍՊԸ-ի հետ համատեղ շուտով Հայաստանում կհիմնի կարկտապաշտպան ցանցերի գործարան: Այս մասին հայտարարել են իտալական ընկերության ներկայացուցիչները՝ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանի հետ Վանաձորի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Լոռու մարզից ընտրված ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
ԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այնուհետև նախարարն այցելել է շինհրապարակ, որտեղ ընթանում են գործարանի կառուցման աշխատանքները:
«Վաբա» ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն Արմեն Ղարաջյանը նշել է, որ կարկտապաշտպան ցանցերի արտադրությունն ընթանալու է փուլային տարբերակով, բոլոր սարքավորումները և հումքի մի մասը ներկրվելու է Իտալիայից: Արմեն Ղարաջյանի կարծիքով` իրենց արտադրանքը մրցունակ կլինի և տեղական շուկայում կունենա պահանջարկ, քանի որ հիմնական հարակից դետալները պատրաստվելու են տեղում և ցանցերի գինը համեմատաբար մատչելի է լինելու, ցանցերի օգտագործման ժամկետը կկազմի առնվազն 10-15 տարի:
«CARMAC Group» ընկերության գործադիր տնօրեն Անդրեա Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ այս նախագծի իրականացումը կնպաստի մարզի գյուղացիական տնտեսությունների սոցիալական պայմանների բարելավմանը, քանի որ թույլ կտա պաշտպանել իրենց բերքը բնական աղետներից: Նրա խոսքով` բացի տեղական շուկայում իրացումից, ընկերությունը հետագայում քայլեր կձեռնարկի արտահանման ուղղությամբ:
«Ի սկզբանե մեր նպատակն էր մատչելի գնով կարկտապաշտպան ցանցեր առաջարկել մեր ֆերմերներին: Ծրագրի մասին հայտարարել ենք, եկել է ներդրողը և շատ մեծ հավանականությամբ մինչև տարեվերջ կունենանք կարկտապաշտպան ցանցերի հայկական արտադրանք»,-նշել է նախարար Առաքելյանը:
Նախարարի խոսքով` նախատեսվում է երեք տեսակի ցանց արտադրել` խաղողի այգիների, ինտեսիվ, ինչպես նաև ավանդական այգիների համար, որոնց դեպքում այն ավելի մատչելի կլինի, քանի որ երկաթբետոնյա սյուներ չեն կիրառվում:

«CARMAC Group» вместе с итальянским ООО «Ваба» в скором времени построят в Армении завод градоустойчивых сетей. Об этом заявили представители итальянской компании, министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян, во время встречи в муниципалитете Ванадзора.
На встрече присутствовал также депутат НС, глава фракции РПА Ваграм Багдасарян.
По данным Департамента по связям с общественностью Министерства сельского хозяйства, министр затем посетил строительную площадку, где ведутся строительные работы.
Заместитель директора ООО «Ваба» Армен Гараджян отметил, что производство градозащитных сетей будет проходить поэтапно, все оборудование и часть сырья будут импортированы из Италии. По словам Армена Гараджяна, их продукция будет конкурентоспособной и будет иметь спрос на местном рынке, поскольку основные части будут подготовлены на месте, а цены на сети будут относительно доступными, со сроком годности не менее 10 -15 лет.
Исполнительный директор группы «CARMAC» Андреас Карапетян выразил уверенность, что реализация этого проекта будет способствовать улучшению социальных условий ферм в регионе, поскольку они будут защищать свои культуры от стихийных бедствий. По его словам, помимо продажи на местном рынке, компания предпримет шаги в направлении экспорта.
«С самого начала наша цель состояла в том, чтобы предложить нашим фермерам градозащитные сети по доступной цене. Мы объявили о проекте, пришел инвестор, и к концу года у нас будут градозащитные сети армянского производства , - сказал Аракелян.
По словам министра, планируется создать три типа сетей для виноградных лоз, а также для традиционных садов, которые будут более доступными, поскольку они не будут содержать железобетонные столбцы.