Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ մարզերում շինարարության ակտիվության և գլխավոր հատակագծերի մշակմանը։
Նրա խոսքով՝ շինարարության ոլորտի ակտիվության գնահատման չափանիշներից է հանդիսանում շինարարության թույլտվությունների տրամադրումը։ Վարչապետի խոսքով՝ 2016 թվականին տրամադրվել է 2404 շինթույլտվություն, իսկ 2017-ին մարզերում և Երևանում տրամադրվել է 3407 թույլտվություն, ինչը 1003-ով ավելի է։
«Չնայած նշված դրական դինամիկային, պետք է արձանագրել, որ համայնքների և բնակավայրերի գլխավոր հատակագծերի և գոտևորման նախագծերի բացակայությունը, խոչընդոտ է մարզերում շինարարական աշխատանքների նախաձեռնման, հատկապես կանխատեսելիության տեսանկյունից», - ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը հանձնարարեց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին և մարզպետներին մեկամսյա ժամկետում մշակել համայնքների ղեկավարների կողմից շինարարության թույլտվությունների տրամադրման միասնական նորմատիվային մոտեցումներ, այդ թվում անդրադառնալով տևողության և պահանջվող փաստաթղթերի հարցերին։ Միաժամանակ Քաղաքաշինության պետական կոմիտեում նախատեսել նման թույլտվությունների տրամադրման վերաբերյալ բողոքների ընդունման և խնդիրների արագ արձագանքման մեխանիզմ։
«Կարծում եմ, նման ինստիտուտ մարզպետների մոտ էլ պետք է լինի, պարոն Լոքյան»,- նշեց վարչապետը:
Բացի այդ, Կարեն Կարապետյանը Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարեց ապահովել ըստ հաստատված ժամանակացույցի, համայնքների և բնակավայրերի գլխավոր հատակագծերի և գոտևորման նախագծերի մշակման աշխատանքների կատարումը։

05-04-2018 15:39 5895
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Карен Карапетян затронул строительную деятельность в регионах и разработку генеральных планов.
По его словам, одним из критериев оценки деятельности строительного сектора является выдача разрешений на строительство. По словам премьер-министра, в 2016 году было выдано 2404 разрешения на строительство, а в 2017 году в провинциях и Ереване было выдано 3407 разрешений, что на 1003 больше.
«Несмотря на положительную динамику, мы должны заявить, что отсутствие генеральных планов и проектов общин и поселений является препятствием для строительных работ в регионах, особенно с точки зрения предсказуемости», - сказал Карен Карапетян.
Премьер-министр поручил министру территориального управления и развития, Государственному комитету по градостроительству и губернаторам разработать единый нормативный подход к выдаче разрешений руководителями общин в течение одного месяца, включая продолжительность и необходимые документы. В то же время Государственный комитет по градостроительству планируют создать механизм получения жалоб на предоставление таких разрешений и быстрого реагирования на них.
«Я думаю, что такой институт должен быть и у губернаторов, г-н Локян», - сказал премьер-министр.
Кроме того, Карен Карапетян поручил Главе Госкомитета по градостроительству обеспечить выполнение генеральных планов и проектов общин и населенных пунктов в соответствии с утвержденным графиком.