05-04-2018 15:52 4560
Կառավարությունը բավարարեց «ԶԵՆՆԻ» ընկերության կաշվի, մորթու և այլ նյութերի ներմուծման մաքսային արտոնության տրամադրման վերաբերյալ հայտը: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշեց, որ «ԶԵՆՆԻ» ընկերությունը, որը Հայաստանում հանդես է գալիս հայկական կոշիկի և աքսեսուարների SALI ապրանքանիշով, ներկայացրել էր 69.6 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով հումքի ներմուծման մաքսատուրքերից ընկերությանը ազատելու դիմում։ Խոսքը հիմնականում Չինաստանից ներմուծվող խոշոր եղջերավոր անասունների կաշվի (42,7 մլն դրամ), ինչպես նաև Թուրքիայից ներմուծվող կաշվի ու մորթու և Իտալիայից ներմուծվող ներկերի ու լաքերի մասին է։
«Կոշկի և աքսեսուարների «ԶԵՆՆԻ» ընկերությունը հիմնադրվել է 1991 թ. օգոստոսին: Լինելով տեղական արտադրող` ֆաբրիկան ներկայացնում է միայն բնական կաշվից բարձրորակ տեսականի։ Այն 6 խանութ ունի Հայաստանում, մեկն էլ՝ Ռուսաստանում»,- ասաց Կարայանը՝ ավելացնելով, որ նոր ներդրումների արդյունքում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ:

05-04-2018 15:52 4559
Правительство удовлетворило заявку компании «ZENNI» на предоставление таможенной льготы для импорта кожи, меха и других материалов. Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян сказал, что компания «ZENNI», представляющая бренд армянской обуви и аксессуаров SALI, подала заявку на освобождение компании от таможенных пошлин на импорт сырья на общую сумму 69,6 млн. драмов. Это в основном импорт кожи крупного рогатого скота из Китая (42,7 млн. Драмов), а также импорт кожи и меха из Турции, а также красок и лака- из Италии.
Компания «ZENNI» обуви и аксессуаров была основана в августе 1991 года. Являясь местным производителем, на фабрике представляет ассортимент только из высококачественной натуральной кожи. Она имеет 6 магазинов в Армении и один в России », - сказал Караян, добавив, что в результате новых инвестиций будут созданы 10 новых рабочих мест.