05-04-2018 15:52 4560
Կառավարությունը բավարարեց «ԶԵՆՆԻ» ընկերության կաշվի, մորթու և այլ նյութերի ներմուծման մաքսային արտոնության տրամադրման վերաբերյալ հայտը: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշեց, որ «ԶԵՆՆԻ» ընկերությունը, որը Հայաստանում հանդես է գալիս հայկական կոշիկի և աքսեսուարների SALI ապրանքանիշով, ներկայացրել էր 69.6 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով հումքի ներմուծման մաքսատուրքերից ընկերությանը ազատելու դիմում։ Խոսքը հիմնականում Չինաստանից ներմուծվող խոշոր եղջերավոր անասունների կաշվի (42,7 մլն դրամ), ինչպես նաև Թուրքիայից ներմուծվող կաշվի ու մորթու և Իտալիայից ներմուծվող ներկերի ու լաքերի մասին է։
«Կոշկի և աքսեսուարների «ԶԵՆՆԻ» ընկերությունը հիմնադրվել է 1991 թ. օգոստոսին: Լինելով տեղական արտադրող` ֆաբրիկան ներկայացնում է միայն բնական կաշվից բարձրորակ տեսականի։ Այն 6 խանութ ունի Հայաստանում, մեկն էլ՝ Ռուսաստանում»,- ասաց Կարայանը՝ ավելացնելով, որ նոր ներդրումների արդյունքում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ:

The government has satisfied the application of ZENNI company for the exclusive right to import leather, fur and other materials. RA Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan said that ZENNI company, representing SALI brand of Armenian shoes and accessories, has submitted an application for the release of the company from customs duties on the import of raw materials totaling 69.6 million AMD. This is mainly the import of cattle from China (42.7 million drams), as well as imports of leather and fur from Turkey and paints and varnishes imported from Italy.
"ZENNI" company of shoes and accessories was founded in August, 1991. Being a local manufacturer, the factory presents only high quality natural leather. It has 6 stores in Armenia and one in Russia, "said Karayan, adding that as a result of new investments 10 new jobs will be created.