ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից թողարկված պլաստիկ քարտերի ծածկագրերը հաճախորդներին տրամադրվում են SMS-հաղորդագրությունների միջոցով՝ թղթային կրիչների փոխարեն: Նոր քարտ ստանալիս SMS-հաղորդագրությամբ քարտապաններին ուղարկվում են ժամանակավոր PIN-ծածկագրեր, որոնք հաճախորդները պետք է ինքնուրույն փոխարինեն ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բանկոմատների միջոցով և որոշեն PIN-ծածկագիր իրենց հայեցողությամբ: Նոր ծառայության շնորհիվ Բանկի հաճախորդները կարող են ստեղծել թվերի կոմբինացիա, որն իրենք հեշտությամբ կհիշեն, հետագայում ցանկացած ժամանակ փոխելով այն, իսկ մի քանի քարտերի առկայության դեպքում՝ կարող են բոլոր քարտերի համար դնել նույն միասնական PIN-ծածկագիրը:
Ժամանակավոր PIN-ծածկագրով SMS-հաղորդագրությունը ստանալուց հետո հաճախորդը քարտի ակտիվացման և մշտական PIN-ծածկագիր որոշելու համար կատարում է հետևյալ գործողությունները.
· քարտը մուտքագրում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ցանկացած բանկոմատ;
· մուտքագրում է SMS-հաղորդագրությամբ ստացված ժամանակավոր PIN-ծածկագիրը;
· բացված պատուհանում մուտքագրում է նոր քառանիշ PIN-ծածկագիրը;
· կրկին մուտքագրում է նոր PIN-ծածկագիրը և ավարտում է գործարքը:
Ելնելով անվտանգության պահանջներից, հաճախորդի կողմից ստեղծած շաշկագիրը չի պահպանվում Բանկի Պրոցեսինգային կենտրոնում և հասանելի է բացառապես հաճախորդին:
PIN-ծածկագրի ինքնուրույն փոխարինման ծառայությունը գործում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բոլոր քարտերի համար, բացառությամբ Instant Issue, Visa Infinite, թոշակային և վարկային քարտերի:
Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն քարտն ակտիվացնելիս PIN-ծածկագրի փոխարինման մասին կարելի է ստանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մասնաճյուղերում և Բանկի Միասնական տեղեկատվական կենտրոնում՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

ПИН-коды пластиковых карт, выпущенных Банком ВТБ (Армения), предоставляются клиентам посредством СМС-сообщений вместо бумажных носителей. При получении новой карты СМС-сообщением держателям карт высылаются временные ПИН-коды, которые клиенты должны самостоятельно изменить посредством банкоматов Банка ВТБ (Армения) и установить ПИН-код на свое усмотрение. Благодаря новой услуге, клиенты Банка могут установить комбинацию цифр, которую им легко запомнить, меняя ее в дальнейшем в любое время, а при наличии нескольких карт - установить единый ПИН-код на свои карты.
После получения СМС-сообщения с временным ПИН-кодом, клиент для активации карты и установки постоянного ПИН-кода совершает следующие действия:
· вводит карту в любой банкомат Банка ВТБ (Армения);
· вводит временный ПИН-код, полученный СМС-сообщением;
· в открывшемся окне вводит новый четырехзначный ПИН-код;
· повторно вводит новый ПИН-код и завершает операцию.
Исходя из требований безопасности, установленный клиентом ПИН-код не сохраняется в Процессинговом центре Банка и доступен исключительно клиенту.
Услуга самостоятельной установки ПИН-кода распространяется на все карты Банка ВТБ (Армения), за исключением Instant Issue, Visa Infinite, пенсионных и кредитных карт.
Более подробную информацию о замене ПИН-кода при активации карты можно узнать в филиалах Банка ВТБ (Армения) и в Единой контактной службе Банка по номеру 87-87.