06-04-2018 13:58 6645
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ու ծրագրերի ընթացքը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, անդրադառնալով հաշմանդամության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, նշել է, որ դրանց շրջանակում անցում է կատարվում էլեկտրոնային համակարգի:
Ըստ նախարարի՝ նախատեսվում է շահառուների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալ առողջապահական էլեկտրոնային համակարգից, իրականացնել բժշկասոցիալական փորձաքննություն իրականացնող հանձնաժողովների ամբողջական վերակազմակերպում: Նախարարն ավելացրել է, որ բարեփոխումների ողջ փաթեթը նախատեսվում է ներդնել այս տարվա նոյեմբերից:
Վարչապետը կարևորել է այս ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և ընդգծել, որ դրանք առաջին հերթին պետք է նպաստեն հասցեականության բարձրացմանը: Միաժամանակ, Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է վերանայել համակարգի ներդրման ժամկետները:
Անդրադառնալով երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումներին՝ պատասխանատուները զեկուցել են, որ դրանց նպատակն է երեխայի ընտանիքում ապրելու իրավունքի ապահովումը՝ խնամքի այլընտրանքային ծառայությունների ստեղծման և զարգացման, ինչպես նաև խնամքի շուրջօրյա հաստատություններ երեխաների մուտքի կանխարգելման ծրագրերի իրականացման միջոցով: Բացի այդ, երեխայի խնամքի այլընտրանքային միջոցների զարգացման նպատակով 2018 թվականի ընթացքում նախատեսվում է նաև երեխայի խնամքի ու դաստիարակության այլ ձևերի՝ որդեգրման, խնամակալության գործընթացի խթանում, խնամատար ընտանիքների ընդլայնում, փոքր տների ստեղծում:
Տեղեկացվել է նաև, որ զբաղվածության ոլորտում կիրառվում են ռազմավարական նոր մոտեցումներ: Ըստ ոլորտի պատասխանատուների՝ զբաղվածության ցուցանիշների բարելավմանը կնպաստի նաև միջազգային մի շարք կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում զբաղվածության կարգավորման նպատակային փորձնական ծրագրերի իրականացումը, զբաղվածության պետական գործակալության մասնագետների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպումը: Նշվել է, որ 2014-2017 թվականների ընթացքում աշխատանքով ապահովվել է զբաղվածության պետական գործակալությունում գրանցված քաղաքացիների 68,5 տոկոսը:
Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել գործակալությունում գրանցվածների զբաղվածության խթանումը և նշել, որ այդ նպատակով պետք է ներդնել այնպիսի գործիքակազմ, որը գործատուներին կշահագրգռի աշխատանքի ընդունել գործակալությունում գրանցված քաղաքացիներին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև աշխատանքային օրենսդրության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումներին, ինչպես նաև մի շարք ծառայությունների թվայնացման ընթացքին:

06-04-2018 13:58 6643
Премьер-министр Карен Карапетян провел консультацию, на которой обсуждался процесс реформ и программ в области социальной защиты.
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян, ссылаясь на реформы, проводимые в области инвалидности, отметил, что они переходят на электронную систему.
По словам министра, предполагается получить информацию о бенефициарах из электронной системы здравоохранения, провести полную реорганизацию комиссий, осуществляющих медицинскую и социальную экспертизу. Министр добавил, что весь пакет реформ, как ожидается, будет представлен в ноябре этого года.
Премьер-министр придавал большое значение шагам, предпринятым в этом направлении, и подчеркнул, что они должны в первую очередь содействовать таргетированию. В то же время Карен Карапетян поручил пересмотреть условия системы.
Ссылаясь на реформу защиты прав детей, ответственные лица сообщили, что их цель - обеспечить право ребенка жить в семье, создавать и развивать альтернативные услуги по уходу, обеспечивая круглосуточную доступность этих услуг для детей. Кроме того, в 2018 году развитие альтернативного ухода за детьми будет также включать усыновление детей, опекунство, расширение приемных семей, создание небольших домов.
Было также сообщено, что в сфере занятости применяются новые стратегические подходы. По словам представителей сектора, можно будет осуществлять целевые пилотные программы по занятости благодаря тесному сотрудничеству с рядом международных организаций, что будет способствовать улучшению показателей занятости, организации учебных курсов для специалистов Государственного агентства занятости. Было отмечено, что 68,5% граждан, зарегистрированных в Государственном агентстве занятости, получили работу в течение 2014-2017 годов.
Премьер-министр счел необходимым содействовать занятости зарегистрированных людей в Агентстве и отметил, что для этой цели должен быть создан инструмент, который будет стимулировать работодателей нанимать граждан, зарегистрированных в Государственном агентстве занятости.
Они также затронули реформы, предусмотренные в области трудового законодательства, а также процесс оцифровки ряда услуг.