09-04-2018 17:39 3900
Այսուհետև Հայաստանում հնարավոր կլինի սովորական բջջային հեռախոսով նույնականացնել և էլեկտրոնային ստորագրություն տեղադրել ինչպես հանրային, այնպես էլ մասնավոր ընկերությունների կողմից մատուցվող առցանց ծառայությունների դիմաց:
Պիլոտային նախագիծը մշակել է Հայաստանում բջջային մարկետինգի և էլեկտրոնային առևտրի ոլորտի ծառայություններ մատուցող առաջատար ընկերություններից մեկը`«Nikita Mobile» ընկերությունը:
Ընկերությունը ներկայացրել է հավելվածը և համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման նախագծի համակարգող EKENG ընկերության, ինչպես նաև Վեոն Արմենիա և Յուքոմ հեռահաղորդակցության ընկերությունների հետ:
Ծրագրի մեկնարկը հիմնված է կառավարության որոշման վրա, որն առցանց ծառայություններ մատուցող բոլոր պետական և մասնավոր ձեռնարկություններին պարտավորում է ապրիլի 1-ից քաղաքացիներին սպասարկել ID քարտերի կամ բջջային ID միջոցով:
Բջջային ID տեխնոլոգիան թույլ է տալիս կատարել անձի էլեկտրոնային նույնականացում` էլեկտրոնային ծառայություններ ստանալու համար: Տեխնոլոգիայի էությունը նախատեսվում է, որ քաղաքացու էլեկտրոնային թվային ստորագրությունը (անձնական բանալին) գրանցվում է նոր սերնդի SIM քարտի - USIM քարտի վրա: Այդ քարտը կապված կլինի Սերթիֆիկացման կենտրոնի հետ, որը Հայաստանում ներկայացնում է էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակը`EKENG ընկերությունը: Բջջային ID գործում է երկու փին-ծածկագրով, որից առաջինը նախատեսված է նույնականացման, իսկ երկրորդը`էլեկտրոնային ստորագրության համար: Հավելվբածն իրենց բջջային հեռախոսների վրա կարող են ակտիվացնել կարող են ինչպես ընկերության մասնագետները, այնպես էլ բաժանորդը - www.mobileid.am կայքում: Հատկանշական է, որ հավելվածն աշխատում է ցանկացած, նույնիսկ Android- ի և iOS համակարգերում չաշխատող հեռախոսի վրա:

09-04-2018 17:39 3898
С этого момента в Армении можно будет идентифицировать мобильный телефон и разместить электронную подпись для онлайн-услуг, предоставляемых как государственными, так и частными компаниями.
Пилотный проект, разработанный «Nikita Mobile», одним из ведущих поставщиков услуг мобильного маркетинга и электронной коммерции в Армении.
Компания представила приложение и подписала меморандум о сотрудничестве с «EKENG», координатором проекта электронного управления в Армении, а также с компаниями «VEON Armenia» и «Ucom».
Запуск программы основан на решении правительства, которое обязывает всех государственных и частных поставщиков услуг предоставлять гражданам ID карты или мобильный ID с 1 апреля.
Технология Mobile ID позволяет вам выполнять электронную идентификацию человека для получения электронных услуг. Суть технологии заключается в том, что электронная подпись (личный ключ) гражданина зарегистрирована на SIM-карте нового поколения - USIM-карте. Эта карта будет связана с онлайн-центром внедрения инфраструктуры электронного управления (EKENG) в Армении. Мобильный идентификатор работает с двумя пин-кодами, первый из которых предназначен для идентификации, а второй для электронной подписи. Кроме того, как специалисты компании, так и абонент могут активировать свои мобильные телефоны на сайте www.mobileid.am. Примечательно, что приложение работает на любом телефоне, даже в системах Android и iOS.