09-04-2018 17:39 3900
Այսուհետև Հայաստանում հնարավոր կլինի սովորական բջջային հեռախոսով նույնականացնել և էլեկտրոնային ստորագրություն տեղադրել ինչպես հանրային, այնպես էլ մասնավոր ընկերությունների կողմից մատուցվող առցանց ծառայությունների դիմաց:
Պիլոտային նախագիծը մշակել է Հայաստանում բջջային մարկետինգի և էլեկտրոնային առևտրի ոլորտի ծառայություններ մատուցող առաջատար ընկերություններից մեկը`«Nikita Mobile» ընկերությունը:
Ընկերությունը ներկայացրել է հավելվածը և համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման նախագծի համակարգող EKENG ընկերության, ինչպես նաև Վեոն Արմենիա և Յուքոմ հեռահաղորդակցության ընկերությունների հետ:
Ծրագրի մեկնարկը հիմնված է կառավարության որոշման վրա, որն առցանց ծառայություններ մատուցող բոլոր պետական և մասնավոր ձեռնարկություններին պարտավորում է ապրիլի 1-ից քաղաքացիներին սպասարկել ID քարտերի կամ բջջային ID միջոցով:
Բջջային ID տեխնոլոգիան թույլ է տալիս կատարել անձի էլեկտրոնային նույնականացում` էլեկտրոնային ծառայություններ ստանալու համար: Տեխնոլոգիայի էությունը նախատեսվում է, որ քաղաքացու էլեկտրոնային թվային ստորագրությունը (անձնական բանալին) գրանցվում է նոր սերնդի SIM քարտի - USIM քարտի վրա: Այդ քարտը կապված կլինի Սերթիֆիկացման կենտրոնի հետ, որը Հայաստանում ներկայացնում է էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակը`EKENG ընկերությունը: Բջջային ID գործում է երկու փին-ծածկագրով, որից առաջինը նախատեսված է նույնականացման, իսկ երկրորդը`էլեկտրոնային ստորագրության համար: Հավելվբածն իրենց բջջային հեռախոսների վրա կարող են ակտիվացնել կարող են ինչպես ընկերության մասնագետները, այնպես էլ բաժանորդը - www.mobileid.am կայքում: Հատկանշական է, որ հավելվածն աշխատում է ցանկացած, նույնիսկ Android- ի և iOS համակարգերում չաշխատող հեռախոսի վրա:

From now on, it will be possible to identify in Armenia an ordinary cell phone and place an electronic signature for online services provided by both public and private companies.
The pilot project developed by Nikita Mobile, one of the leading mobile marketing and e-commerce service providers in Armenia.
The company has presented the application and has signed a memorandum of cooperation with EKENG, the e-governance project coordinator in Armenia, as well as with the companies "VEON Armenia" and "Ucom".
The launch of the program is based on the government decision, which mandates all public and private service providers to provide citizens with ID card or mobile ID from April 1.
Mobile ID technology allows you to perform a person's electronic identification to receive electronic services. The essence of the technology is that a citizen's electronic signature (personal key) is registered on a new generation SIM card - USIM card. This card will be linked to the Online Center for Electronic Management Infrastructure Implementation (EKENG) in Armenia. Mobile ID works with two pin-codes, the first of which is for identification and the second for electronic signature. Additionally, both the company's specialists and the subscriber can activate their mobile phones at www.mobileid.am. It's noteworthy that the app works on any phone, even on Android and iOS systems.