Հարկ վճարողների կողմից ներկայացված դիմումների հիման վրա 2018 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից փոխհատուցվող 15 միլիարդ 968 միլիոն դրամ ընդհանուր գումարի գծով Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից իրականացվել է միասնական հաշվին մուտքագրման ենթակա գումարների հիմնավորվածության 134 ուսումնասիրություն: Դիմումներով պահանջված գումարից ուսումնասիրություններով հիմնավորվել է 15 միլիարդ 475 միլիոն դրամը, իսկ հիմնավորված չի համարվել 492 միլիոն 707 հազար դրամի չափով գումար:
Ըստ ՊԵԿ-ի ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության պետ Տիգրան Կիրակոսյանի` 2018 թվականի երեք ամիսների ընթացքում ներկայացված «առանց ուսումնասիրության» նշագրմամբ 52 հայտերից՝ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ավելացված արժեքի հարկի գումարների՝ միասնական հաշիվ մուտքագրման պարզեցված ընթացակարգով բավարարվել է 32-ը, որոնցով պահանջված ընդհանուր գումարը կազմել է 158 միլիոն 869 հազար դրամ: Իսկ չափանիշներին չբավարարած 20 հայտի մասով սահմանված կարգով իրականացվել են ուսումնասիրություններ:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից փոխհատուցվող գումարների մասով միասնական հաշվին է մուտքագրվել 17 միլիարդ 671 միլիոն դրամ, որի մեջ ընդգրկված են նաև 31.12.2017թ. դրությամբ ուսումնասիրված, սակայն չհաշվանցված և (կամ) չվերադարձված ավելացված արժեքի հարկի գումարները: Իսկ 2017 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում հարկ վճարողներին է վերադարձվել ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից առաջացած 13 միլիարդ 286 միլիոն դրամ, ինչը նշանակում է, որ 2018-ի առաջին եռամսյակում վերադարձվել է 33 տոկոսով ավել գումար: Ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից փոխհատուցվող գումարների մասով ապրիլի մեկի դրությամբ ընթացքում էր 70 ուսումնասիրություն՝ հարկ վճարողների կողմից պահանջված 8 միլիարդ 703 միլիոն դրամ գումարի գծով:
Աճել են նաև ՀՀ պետական բյուջեից հիպոթեքային վարկի տոկոսների մարմանն ուղղվող եկամտային հարկի գումարները, ինչպես նաև օրենքի ընձեռած հնարավորություններից օգտվող անձանց թիվը: Այսպես, բնակարանի ձեռքբերման կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով վարձու աշխատողի կողմից ստացված հիպոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների մասով 2018 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին վարկառուներին (համավարկառուներին) է վերադարձվել վճարված եկամտային հարկի 885 միլիոն 679 հազար դրամ գումար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը (501.003,2 հազար դրամ) գերազանցել է 384 միլիոն 676 հազար դրամով կամ 76,8%-ով: Եռամսյակի ավարտին գործընթացում ներգրավված է եղել 2710 շահառու՝ նախորդ տարվա համադրելի ժամանակահատվածի՝ 1638-ի դիմաց : Ներգրավված անձանց թիվն աճել է 65 տոկոսով :
Օտարերկրյա անձանց կողմից ՀՀ տարածքում ձեռք բերված ապրանքների արտահանման ժամանակ Tax free հաշիվներով 2018թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում վերադարձվել է ավելացված արժեքի հարկի 232 միլիոն 159 հազար դրամ գումար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը (86.020,1 հազար դրամ) գերազանցել է 146 միլիոն 139 հազար դրամով կամ 169.9 տոկոսով: Սակայն այս տարվա մարտի համեմատ, ապրիլին արդեն իսկ արձանագրվել է Tax free հաշիվներով վերադարձված գումարի չափի էական նվազում: Այսպես, եթե 2018 թվականի մարտ ամսին օտարերկրյա քաղաքացիներին վերադարձվել է 144 միլիոն 346 հազար դրամ, ապա ապրիլին՝ ընդամենը 11 միլիոն 384 հազար դրամ: Tax free հաշիվներով վերադարձված գումարների նվազումը հիմնականում պայմանավորված է ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվի աննախադեպ կրճատմամբ:

На основании заявок, поданных налогоплательщиками, Комитет по государственным доходам провел 134 расследования для обоснования сумм, подлежащих внесению на единый счет, на общую сумму 15 млрд. драмов (968 млн. долларов), выплаченных по операциям с нулевыми ставками НДС за первый квартал 2018 года. В результате запрошенных средств было обосновано 15 млрд. 475 млн. драмов, а 492 млн. 707 тыс. драмов не были обоснованы.
По словам начальника инспекции Комитета по государственным доходам Тиграна Киракосяна, 32 случая были удовлетворены для введения в единый счет по упрощенной схеме на основании заявок до 20 млн. драмов, из 52 заявок, поданных за три месяца 2018 года, общая сумма которых составила 158 млн 869 тыс. драмов. А для 20 исследований, которые не соответствовали критериям, проводились исследования в установленном порядке.
За отчетный период общая сумма выплаченных по операциям с нулевыми ставками НДС в единый счет составила 17 млрд 671 млн. драмов, в том числе пересмотренная, но не возвращенная сумма возмещения НДС по состоянию на 31.12.2017. В первом квартале 2017 года налогоплательщикам вернули 13 млрд 286 млн. драмов, а это означает, что в первом квартале 2018 года было возвращено на 33% больше. По состоянию на 1 апреля для сумм, восстановленных по налоговым операциям с нулевой стоимостью, было проведено 70 исследований по поводу 8 млрд 703 млн. драмов, требуемых налогоплательщиками.
Увеличилась сумма подоходного налога, направленная на погашение процентов по ипотечному кредиту из государственного бюджета РА, а также количество лиц, использующих правовые возможности. Например, в январе-марте 2018 года по ипотечным кредитам на покупку жилья или строительства собственного жилья были возвращены заемщикам (созаемщикам) из уплаченного подоходного налога в размере 885 млн 679 тыс. драмов, что превысило показатель прошлого года (501 003,2 тыс. драмов драмов), на 384 млн. 676 тыс. драмов или 76,8%. В конце квартала 2710 бенефициаров были вовлечены в процесс, по сравнению с 1638 в течение того же периода прошлого года. Количество вовлеченных лиц увеличилось на 65%.
При вывозе товаров, приобретенных иностранцами на территории РА со счетами Tax free, в первом квартале 2018 года было возвращено 232 млн 159 тыс. драмов НДС, что превышает показатель за аналогичный период прошлого года на 146 млн. 139 тыс. драмов или 169,9%. Однако по сравнению с мартом этого года в апреле произошло существенное снижение суммы денег, возвращенных со счетов Tax Free. Так, в марте 2018 года 144 миллиона 346 тысяч драмов были возвращены иностранным гражданам и только 11 миллионов 384 тысячи драмов в апреле. Уменьшение суммы, возвращенной по счетам Tax Free объясняется главным образом беспрецедентным сокращением въездного туризма.