Հարկ վճարողների կողմից ներկայացված դիմումների հիման վրա 2018 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից փոխհատուցվող 15 միլիարդ 968 միլիոն դրամ ընդհանուր գումարի գծով Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից իրականացվել է միասնական հաշվին մուտքագրման ենթակա գումարների հիմնավորվածության 134 ուսումնասիրություն: Դիմումներով պահանջված գումարից ուսումնասիրություններով հիմնավորվել է 15 միլիարդ 475 միլիոն դրամը, իսկ հիմնավորված չի համարվել 492 միլիոն 707 հազար դրամի չափով գումար:
Ըստ ՊԵԿ-ի ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության պետ Տիգրան Կիրակոսյանի` 2018 թվականի երեք ամիսների ընթացքում ներկայացված «առանց ուսումնասիրության» նշագրմամբ 52 հայտերից՝ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ավելացված արժեքի հարկի գումարների՝ միասնական հաշիվ մուտքագրման պարզեցված ընթացակարգով բավարարվել է 32-ը, որոնցով պահանջված ընդհանուր գումարը կազմել է 158 միլիոն 869 հազար դրամ: Իսկ չափանիշներին չբավարարած 20 հայտի մասով սահմանված կարգով իրականացվել են ուսումնասիրություններ:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից փոխհատուցվող գումարների մասով միասնական հաշվին է մուտքագրվել 17 միլիարդ 671 միլիոն դրամ, որի մեջ ընդգրկված են նաև 31.12.2017թ. դրությամբ ուսումնասիրված, սակայն չհաշվանցված և (կամ) չվերադարձված ավելացված արժեքի հարկի գումարները: Իսկ 2017 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում հարկ վճարողներին է վերադարձվել ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից առաջացած 13 միլիարդ 286 միլիոն դրամ, ինչը նշանակում է, որ 2018-ի առաջին եռամսյակում վերադարձվել է 33 տոկոսով ավել գումար: Ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից փոխհատուցվող գումարների մասով ապրիլի մեկի դրությամբ ընթացքում էր 70 ուսումնասիրություն՝ հարկ վճարողների կողմից պահանջված 8 միլիարդ 703 միլիոն դրամ գումարի գծով:
Աճել են նաև ՀՀ պետական բյուջեից հիպոթեքային վարկի տոկոսների մարմանն ուղղվող եկամտային հարկի գումարները, ինչպես նաև օրենքի ընձեռած հնարավորություններից օգտվող անձանց թիվը: Այսպես, բնակարանի ձեռքբերման կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով վարձու աշխատողի կողմից ստացված հիպոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների մասով 2018 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին վարկառուներին (համավարկառուներին) է վերադարձվել վճարված եկամտային հարկի 885 միլիոն 679 հազար դրամ գումար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը (501.003,2 հազար դրամ) գերազանցել է 384 միլիոն 676 հազար դրամով կամ 76,8%-ով: Եռամսյակի ավարտին գործընթացում ներգրավված է եղել 2710 շահառու՝ նախորդ տարվա համադրելի ժամանակահատվածի՝ 1638-ի դիմաց : Ներգրավված անձանց թիվն աճել է 65 տոկոսով :
Օտարերկրյա անձանց կողմից ՀՀ տարածքում ձեռք բերված ապրանքների արտահանման ժամանակ Tax free հաշիվներով 2018թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում վերադարձվել է ավելացված արժեքի հարկի 232 միլիոն 159 հազար դրամ գումար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը (86.020,1 հազար դրամ) գերազանցել է 146 միլիոն 139 հազար դրամով կամ 169.9 տոկոսով: Սակայն այս տարվա մարտի համեմատ, ապրիլին արդեն իսկ արձանագրվել է Tax free հաշիվներով վերադարձված գումարի չափի էական նվազում: Այսպես, եթե 2018 թվականի մարտ ամսին օտարերկրյա քաղաքացիներին վերադարձվել է 144 միլիոն 346 հազար դրամ, ապա ապրիլին՝ ընդամենը 11 միլիոն 384 հազար դրամ: Tax free հաշիվներով վերադարձված գումարների նվազումը հիմնականում պայմանավորված է ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվի աննախադեպ կրճատմամբ:

28-04-2018 13:25 4096
Based on applications filed by taxpayers, the State Revenue Committee conducted 134 investigations to substantiate the amounts to be paid on a single account for a total of 15 billion drams ($ 968 million) paid for operations with zero VAT rates for the first quarter of 2018 . As a result of the requested funds, 15 billion 475 million drams were justified, and 492 million 707 thousand drams were not substantiated.
According to Tigran Kirakosyan, the chief of the inspection department of the State Revenue Committee, 32 cases were satisfied in the simplified scheme on the basis of applications of up to 20 million drams, out of 52 applications submitted during three months of 2018, the total amount of which was 158 million 869 thousand drams. And for 20 cases that did not meet the criteria, studies were conducted in due course.
During the reporting period, the total amount paid by zero-VAT transactions to a single account amounted to 17 billion 671 million drams, including a revised but not refunded VAT refund amount as of December 31, 2017. In the first quarter of 2017, 13 billion 286 million drams were returned to taxpayers, which means that in the first quarter of 2018 it was returned by 33% more. As of April 1, 70 studies on the 8 billion 703 million drams required by taxpayers were conducted for amounts recovered from zero-VAT tax operations.
The amount of income tax, directed to repayment of interest on a mortgage loan from the state budget of RA, as well as the number of persons using legal opportunities, have increased. For example, in January-March 2018, borrowers (co-borrowers) were paid back on mortgage loans to buy housing or build their own housing from the paid income tax in the amount of 885 million 679 thousand drams, which exceeded the indicator of the last year (501,003.2 thousand drams AMD), by 384 million 676 thousand drams or 76.8%. At the end of the quarter, 2,710 beneficiaries were involved in the process, compared with 1,638 during the same period last year. The number of people involved increased by 65%.
For exporting goods purchased by foreigners on the territory of the Republic of Armenia with Tax free accounts, 232 million 159 thousand drams of VAT were returned in the first quarter of 2018, which exceeded the indicator for the same period of the last year by 146 million 139 thousand drams or 169.9% . However, compared to March of this year in April, there was a significant reduction in the amount of money returned by Tax free accounts. So, in March 2018, 144 million 346 thousand drams were returned to foreign citizens and only 11 million 384 thousand drams in April. The reduction in the amount returned by Tax Free accounts is mainly due to the unprecedented decline in inbound tourism.