ՀՀ առողջապահության նախարարությունում քննարկում ենք դեղերի դեղատոմսով դուրս գրման կարգի ներդրման 1 տարով հետաձգման հարցը, որպեսզի այդ ընթացքում շտկվեն բոլոր բարձրաձայնված թերությունները: Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Եթե կառավարությունը հավանություն տա մեր այդ նախաձեռնությունը, ապա կդիմենք բոլոր շահագրգիռ կողմերին առաջարկների և քննարկումների համար, որպեսզի հաշվի առնվեն բոլոր մտահոգությունները և ի վերջո մենք ունենանք մի համակարգ, որը հնարավորություն կտա խուսափել դեղերի անհարկի և սխալ ընդունումից, բայց միևնույն ժամանակ խոչընդոտ չի հանդիսանա բժշկական ծառայություններից օգտվելու համար»,- գրել է Թորոսյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ին Հայաստանում ուժի մեջ է մտել «Դեղատոմսերի ձևերը, դեղատոմսեր գրելու, դեղեր բաց թողնելու կարգը, ինչպես նաև դեղերի և դեղանյութերի հաշվառման կարգը սահմանելու մասին» կառավարության որոշումը: Դեղատոմսերի գրման և դեղեր բաց թողնելու կարգն աստիճանաբար ներդնելու նպատակով՝ կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում: Ըստ այդմ՝ դեղատոմսերի ձևերը, դեղատոմսեր գրելու, դեղեր բաց թողնելու (ներառյալ էլեկտրոնային եղանակով) կարգը, ինչպես նաև դեղերի և դեղանյութերի հաշվառման կարգը սահմանելու վերաբերյալ համապատասխան որոշման գործողությունը կկասեցվի մինչև 2018 թ. հոկտեմբերի 1-ը, իսկ ներարկման համար նախատեսված դեղերի մասով` մինչև 2018 թ. հուլիսի 1-ը, բացառությամբ` թմրամիջոցներ և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութեր պարունակող և անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով տրվող և հակավարակային (hակաբակտերիային դեղեր, hակասնկային դեղեր, hակամիկոբակտերիային դեղեր, hակավիրուսային դեղեր, իմունային շիճուկներ և իմունոգլոբուլիններ, պատվաստանյութեր) դեղերի:

15-05-2018 11:04 3343
В Министерстве здравоохранения Республики Армения мы обсуждаем вопрос задержки внедрения системы выписывания лекарственных средств по рецепту на 1 год, с целью устранения всех недостатков. Министр здравоохранения Арсен Торосян написал на своей странице в Facebook.
«Если правительство одобрит нашу инициативу, мы обратимся ко всем заинтересованным сторонам за предложениями и обсуждениями, чтобы учесть все проблемы, и в конечном итоге у нас будет система, которая позволит избежать ненужного и неправильного приема лекарственных средств, но в то же время не будет препятствовать получению медицинской помощи », - написал Торосян.
Напомним, что 1 марта в Армении вступил в силу правительственный указ «О формах рецептов, написании рецептов, порядке выдачи лекарственных средств, а также порядке регистрации лекарственных средств». Правительство приняло соответствующее решение о постепенном внедрении системы выписывания рецептов на лекарственные средства и процедуры выдачи лекарств, в том числе формы рецептов, написание рецептов, выдача лекарств (в том числе в электронном виде), а также процедура регистрации лекарств будет приостановлено до 1 октября, 2018, а для инъекционных препаратов- до 1 июля 2018 года, за исключением наркотических средств и психотропных веществ, а также тех лекарственных средств, которые выдаются бесплатно или на льготных условиях, противовоспалительных, противогрибковых, иммунных препаратов и иммуноглобулинов, вакцин).