Բիզնես Արմենիայի գործադիր խորհուրդն այսօրվա նիստում ամփոփել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի՝ 1 տարվա պաշտոնավարման շրջանում գրանցված արդյունքները։
Բիզնես Արմենիան 2017-ի համար սահմանված բոլոր ցուցանիշերը գերազանցել է, իսկ 2018 թվականին ավելի մեծ թիրախներ են սահմանված. 46.8 միլիոն դոլարի ներդրումներ և 7.9 մլրդ դրամի արտահանում:
«Այս տարվա համար մեր նախանշած թիրախները կապահովվեն, քանի որ առաջին 4 ամսում արդեն ներդրումների, վերաներդրումների, արտահանման և արտադրության ծրագրեր են մեկնարկել, չհաշված միջազգային էքսպոները, որոնց մասնակցության համար աջակցում ենք հայկական արտադրողներին։ Տարվա մնացած ամիսներին նույնպես աշխատանքային խիտ գրաֆիկ է սահմանված»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Այս տարի Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ մեկնարկած խոշոր ծրագրերից են.
• լեհական SIMED Group ընկերությունների խմբի ջրամբարաշինության նախագիծը,
• հայոց արքաների կերպարներով թեմատիկ hուշանվերների արտադրությունը,
• հանքային ջրերի շշալցման ու արտադրության նոր գործարան հիմնելու՝ չինական «Նյու Յիդա» ընկերության նախագիծը,
• «FMD K&L Europe» ընկերության կողմից Հայաստանում տարածաշրջանի ամենախոշոր բիոտեխնոլոգիական պարկի բացումը,
• Գյումրիի ՏՏ ընկերություններին օտարերկրյա կազմակերպություններից պատվերների ներգրավումը (Malia Group, Blue Idea)։
Բացի այդ, տարվա առաջին եռամսյակում ավելի քան 60 արտադրողներ մասնակցել են միջազգային ցուցահանդեսների և արտահանման պայմանագրեր կնքել։

Executive Board of Business Armenia summed up the results of works done during 1-year tenure of Armen Avak Avakyan as Executive Director.
Business Armenia exceeded all the indicators for 2017, and in 2018 more targets have been set: Investments of $ 46.8 million and export of 7.9 billion drams.
"The targets set for this year will be secured, as investment, re-investment, export and production programs have already been launched in the first four months, not to mention the international expos, for participating in which we support Armenian producers. There is also a busy schedule for the rest of the year, "said Armen Avak Avakyan, Executive Director of Business Armenia.
The major projects for this year launched by Business Armenia are:
• The project of water reservoir of the Polish SIMED Group of Companies,
• The production of thematic souvenirs with the characters of the Armenian kings,
• The establishment of a new plant for bottling and production of mineral waters, the Chinese "New Yida" company's project,
• Opening of the region's largest biotechnology park in Armenia by FMD K & L Europe,
• Attracting orders from foreign companies for Gyumri IT companies (Malia Group, Blue Idea).
In addition, more than 60 producers participated in international exhibitions and export contracts in the first quarter of the year.