Բիզնես Արմենիայի գործադիր խորհուրդն այսօրվա նիստում ամփոփել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի՝ 1 տարվա պաշտոնավարման շրջանում գրանցված արդյունքները։
Բիզնես Արմենիան 2017-ի համար սահմանված բոլոր ցուցանիշերը գերազանցել է, իսկ 2018 թվականին ավելի մեծ թիրախներ են սահմանված. 46.8 միլիոն դոլարի ներդրումներ և 7.9 մլրդ դրամի արտահանում:
«Այս տարվա համար մեր նախանշած թիրախները կապահովվեն, քանի որ առաջին 4 ամսում արդեն ներդրումների, վերաներդրումների, արտահանման և արտադրության ծրագրեր են մեկնարկել, չհաշված միջազգային էքսպոները, որոնց մասնակցության համար աջակցում ենք հայկական արտադրողներին։ Տարվա մնացած ամիսներին նույնպես աշխատանքային խիտ գրաֆիկ է սահմանված»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Այս տարի Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ մեկնարկած խոշոր ծրագրերից են.
• լեհական SIMED Group ընկերությունների խմբի ջրամբարաշինության նախագիծը,
• հայոց արքաների կերպարներով թեմատիկ hուշանվերների արտադրությունը,
• հանքային ջրերի շշալցման ու արտադրության նոր գործարան հիմնելու՝ չինական «Նյու Յիդա» ընկերության նախագիծը,
• «FMD K&L Europe» ընկերության կողմից Հայաստանում տարածաշրջանի ամենախոշոր բիոտեխնոլոգիական պարկի բացումը,
• Գյումրիի ՏՏ ընկերություններին օտարերկրյա կազմակերպություններից պատվերների ներգրավումը (Malia Group, Blue Idea)։
Բացի այդ, տարվա առաջին եռամսյակում ավելի քան 60 արտադրողներ մասնակցել են միջազգային ցուցահանդեսների և արտահանման պայմանագրեր կնքել։

15-05-2018 11:22 6768
Исполнительный совет фонда «Бизнес Армения» подвел итоги работы, проделанной в течение 1 года пребывания в должности Авакяна Армена Аваковича в качестве исполнительного директора.
Фонд «Бизнес Армения» превысил все показатели на 2017 год, а за 2018 год установлены более крупные цели: инвестиции в размере 46,8 млн. долл. США и экспорт на 7,9 млрд. драмов.
«Цели, установленные для этого года, будут обеспечены, поскольку в первые четыре месяца уже начаты инвестиционные, реинвестиционные, экспортные и производственные программы, не говоря уже о международных выставках, для участия в которых мы поддерживаем армянских производителей. Также установлен насыщенный график на оставшуюся часть года », - сказал Авакян Армен Авакович, исполнительный директор «Бизнес Армения».
Основными проектами в этом году, запущенными фондом «Бизнес Армения», являются:
• Проект водохранилищ польской группы компаний SIMED,
• Производство тематических сувениров с символами армянских королей,
• Создание нового завода по розливу и производству минеральных вод, проект китайской компании «New Yida»,
• Открытие крупнейшего в регионе биотехнологического парка в Армении компанией FMD K & L Europe,
• Привлечение заказов от иностранных компаний для ИТ-компаний Гюмри (Malia Group, Blue Idea).
Кроме того, более 60 производителей участвовали в международных выставках и экспортных контрактах в первом квартале года.