21-05-2018 13:21 28998
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը կառավարությանը ներկայացնելու է առաջարկ՝ 2018թ. հուլիսի 1-ից երկրորդ երեխայի ծննդյան նպաստի չափը եռապատկել՝ 50 հազար դրամի փոխարեն սահմանելով 150 հազար դրամ: Նախարարն այս մասին տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ժողովրդագրական խնդիրները և աղքատության բարձր մակարդակը Կառավարության սոցիալական ոլորտի գլխավոր առաջնահերթություններից են, որտեղ առկա են բազմաթիվ խնդիրներ: Հասկանալով, որ բոլոր խնդիրները միանգամից և արագ լուծել հնարավոր չէ, միևնույն ժամանակ, նախարարությունը յուրաքանչյուր օր առկա ռեսուրսների շրջանակներում, անելու է առավելագույնը արձանագրելու թեկուզ փոքր ձեռքբերումներ: Այդ կապակցությամբ, Կառավարության քննարկման եմ պատրաստվում ներկայացնել փոփոխության առաջարկ «Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը սահմանելու, երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ նշանակելու և վճարելու կարգը հաստատելու մասին» կառավարության որոշման մեջ»,- գրել է նախարարը:
Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ առկա նպաստների չափերը հեռու են բավարար լինելուց, սակայն 2017թ. հաստատված պետական բյուջեի շրջանակներում այս փուլում հնարավոր է կատարել այս փոփոխությունը: «Նշված փոփոխությունը պետական բյուջեից երեխայի ծննդյան նպաստների հատկացումների բյուջեի վրա էական ազդեցություն չի ունենա: Առաջիկայում նշված հարցին կտրվի ավելի համապարփակ և արդյունավետ լուծում՝ վերանայելով նաև ընտանեկան դրամագլխի տնօրինման կարգը»,-ավելացրել է նա:

Министерство труда и социальных дел представит правительству предложение о повышении пособия на рождение второго ребенка в три раза с 1 июля 2018 года до 150 000 драмов вместо 50 000 драмов. Об этом сообщил министр на своей странице в Facebook.
«Демографические проблемы и высокий уровень бедности являются одними из главных приоритетов государственного сектора, где есть много проблем. Понимая, что все проблемы не могут быть решены сразу и быстро, министерство сделает все возможное, чтобы зафиксировать даже небольшие изменения в рамках существующих ресурсов. В этой связи я собираюсь представить правительству предложение внести поправки в постановление правительства «Об определении и выплате суммы единовременного пособия для ребенка», - сказал министр.
Мане Тандилян отметила, что размер нынешних пособий далеко не достаточен, но данное изменение может быть внесено в рамках утвержденного государственного бюджета в 2017 году. «Указанные изменения не окажут существенного влияния на государственный бюджет. В ближайшем будущем будет дано более полное и эффективное решение данному вопросу», - добавил он.