30-05-2018 12:05 3597
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի համաձայն ընդերքօգտագործողները պարտավոր են սահմանված ժամկետներում կատարել ընդերքօգտագործման վճարներ՝ պետական տուրքի, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը, ամփոփելով ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից տրամադրված, ինչպես նաև Ընդերքի գործակալությունում առկա տեղեկությունները, առանձնացրել է այն ընդերքօգտագործող ընկերություններին, որոնք ունեն ապառքներ վերը նշված վճարումների մասով:
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի համաձայն, ապառք ունեցող ընդերքօգտագործող ընկերություններից 15-ին տրվել է գրավոր զգուշացում՝ զգուշացման մասին ծանուցումը ստանալուց հետո, ոչ ավելի քան 90-օրյա ժամկետում զգուշացման հիմքերը վերացնելու մասին: Եթե տվյալ ընկերությունները լիազոր մարմնի կողմից սահմանված 90-օրյա ժամկետում չեն վերացնում զգուշացման հիմքերը, ապա ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի նույն հոդվածի 5-րդ կետի 3-րդ ենթակետի համաձայն՝ լիազոր մարմինը կարող է նախաձեռնել ընդերքօգտագործման իրավունքները դադարեցնելու գործընթաց:

Согласно статье 61 Земельного кодекса РА, недропользователи обязаны в установленные сроки произвести оплату за недропользование: государственную пошлину, за охрану окружающей среды.
Министерство энергетики и природных ресурсов Армении суммируя информацию, представленную Комитетом государственных доходов при Правительстве Армении и Министерством охраны природы Республики Армения, а также информацию, содержащуюся в агентстве по недропользованию, отделило те компании, у которых имеется задолженность по вышеуказанным платежам.
Согласно статье 30 Земельного кодекса РА 15 из недропользователей получили письменное предупреждение об устранении оснований для предупреждения в течение не более 90 дней после получения уведомления. Если эти компании не устранят основания для предупреждения в течение 90 дней, Уполномоченный орган может прекратить права недропользователя в соответствии с пунктом 3 части 5 той же статьи Кодекс Республики Армения о недрах.