30-05-2018 12:05 3597
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի համաձայն ընդերքօգտագործողները պարտավոր են սահմանված ժամկետներում կատարել ընդերքօգտագործման վճարներ՝ պետական տուրքի, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը, ամփոփելով ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից տրամադրված, ինչպես նաև Ընդերքի գործակալությունում առկա տեղեկությունները, առանձնացրել է այն ընդերքօգտագործող ընկերություններին, որոնք ունեն ապառքներ վերը նշված վճարումների մասով:
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի համաձայն, ապառք ունեցող ընդերքօգտագործող ընկերություններից 15-ին տրվել է գրավոր զգուշացում՝ զգուշացման մասին ծանուցումը ստանալուց հետո, ոչ ավելի քան 90-օրյա ժամկետում զգուշացման հիմքերը վերացնելու մասին: Եթե տվյալ ընկերությունները լիազոր մարմնի կողմից սահմանված 90-օրյա ժամկետում չեն վերացնում զգուշացման հիմքերը, ապա ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի նույն հոդվածի 5-րդ կետի 3-րդ ենթակետի համաձայն՝ լիազոր մարմինը կարող է նախաձեռնել ընդերքօգտագործման իրավունքները դադարեցնելու գործընթաց:

30-05-2018 12:05 3599
Under Article 61 of the RA Land Code, subsoil users are obliged to make a subsurface use fees, State Duty, Environmental Protection founding money within the deadlines.
The Ministry of Energy and Natural Resources of Armenia summarized the information provided by the State Revenue Committee under the Government of Armenia and the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia as well as the information contained in the Soil Agency, separated those companies that have debts in above payments.
According to Article 30 of the RA Land Code, 15 out of the subsoil users have been given a written warning about eliminating the grounds for warning within not more than 90 days after receipt of notification. If these companies do not eliminate the grounds of warning within 90 days established by the Authorized Body, the Authorized Body may terminate the subsoil user's rights pursuant to Article 5, paragraph 3, of the same Article of the RA Code of Conduct.