30-05-2018 12:31 4437
Բենզինի գինը Հայաստանում կշարունակի աճել, թեև նոր կտրուկ աճ չի ակնկալվում: Վերջին ամսում բենզինի գները միջին հաշվով աճել են 6-8%, 480 դրամ մեկ լիտր A95-ի համար:
Ըստ ռուսական ԶԼՄ-ների, բենզինի գները Ռուսաստանում շաբաթվա ընթացքում, մայիսի 21-27-ը աճել են 88-90 կոպեկով: Ընդ որում, AИ92 բենզինի գինն ավելացել է 90 կոպեկով, մինչև 42.21 ռուբլի մեկ լիտրի համար, իսկ AИ95-ի գինը`88 կոպեկով, մինչև 45,5 ռուբլի: Այսինքն, գինը բարձրացել է ընդամենը 1,5-2%:
Ըստ ArmRating-ի տնտեսական փորձագետների` գների աճը պայմանավորված կլինի ոչ միայն Ռուսաստանում տեղի ունեցող աճով, այլ նաև այն հանգամանքով, որ բենզինի մատակարարումը Հայաստան աշխարհագրորեն դիվերսիֆիկացված չէ և մատակարարվում է բացառապես մեկ երկրից, «Ռոսնեֆտ» ընկերության միջոցով, որն օպերատոր է հանդիսանում 2013 թվականի միջկառավարական համաձայնագրով: Ընթացիկ տարում «Ռոսնեֆտ»-ը Հայաստանին մատակարարել է 210 հազար տոննա նավթամթերք, 175 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով:
Ավելին, գների աճը պայմանավորված է ևս մեկ այլ կարևոր գործոնով, ներքին շուկայում առկա մենաշնորհներով կամ ոչ ֆորմալ քվոտաներով, որոնք «տեղաբաշխված» են երկու հիմնական միջնորդ նավթաթրեյդերական ընկերությունների` մոնոպոլիստների միջև:

The price of gasoline in Armenia will continue to grow, although no new sharp growth is expected. In the past month petrol prices grew by 6-8% on average, 480 drams per liter for A95.
According to Russian media, petrol prices in Russia increased by 88-90 kopecks on May 21-27. At the same time, the price of gasoline AI92 increased by 90 kopecks, up to 42.21 rubles per liter, and the price of AI95 - by 88.55 kopecks - up to 45.5 rubles. That is, the price rose only by 1.5-2%.
According to ArmRating's economic experts, the rise in prices will be conditioned not only by the growth in Russia, but also with the fact that petrol supply to Armenia is not geographically diversified and is supplied exclusively from one country by the company "Rosneft", which is an operator due to intergovernmental agreement from 2013. This year, Rosneft has supplied Armenia with 210,000 tons of oil products, totaling $ 175 million.
Moreover, price growth is conditioned by another important factor: monopolies in the domestic market or informal quotas that are "distributed" between the two major intermediary oil-trader companies - monopolists.