Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում, մայիսի 17-ից հունիսի 6-ը կանխվել են Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից թմրանյութերի մաքսանենգ ճանապարհով ներկրման մի շարք դեպքեր: Մասնավորապես, «Ագարակ» պետական սահմանային անցակետի մաքսային հսկողության գոտում Իրանի երկու քաղաքացիների մոտից հայտանբերվել են համապատասխանաբար 0.85 գրամ և մոտ 0.84 գրամ քաշով, շագանակագույն՝ «ափիոն» տեսակի թմրանյութի նմանվող զանգվածներ:
Ըստ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի, «Հայփոստի» մաքսային հսկողության գոտում ԱՄՆ-ից ներմուծված միջազգային փոստային առաքանիում հայտնաբերվել են «հաշիշի յուղ» տեսակի թմրամիջոցի նմանվող յուղանման զանգվածներով լցված 12 հատ էկետրոնային սիգարետների մուշտուկներ, 1 էլեկտրոնային սիգարետ, ինչպես նաև մաստակի տարայում նախապես պատրաստված թաքստոցից՝ 4 հատ, մոտ 8.08 գրամ քաշով պոլիէթիլենային փաթեթներ՝ սպիտակ գույնի՝ «կոկաին» տեսակի թմրանյութի նմանվող փոշենման զանգվածներով:
Մեկ այլ դեպքով էլ «Զվարթնոց» օդանավակայանի «Կարգո» բեռնային համալիրի մաքսային հսկողության գոտում ԱՄՆ-ից ներմուծված միջազգային սուրհանդակային առաքանիում հայտնաբերվել են 4 տուփ շոկոլադե սալիկ և 6 փաթեթ այլ քաղցրավենիքներ՝ «մարիխուանա», «կանեփ» և «տետրահիդրոկաննաբինոլ» գործարանային գրառումներով:

07-06-2018 10:30 8120
В результате оперативно-розыскной работы, проведенной Департаментом по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов, с 17 мая по 6 июня был предотвращен ряд случаев контрабанды наркотиков со стороны иностранных И РА граждан. В частности, в зоне таможенного контрольно-пропускного пункта государственной границы «Агарак» у двух граждан Ирана было обнаружено 0,85 и 0,84 грамма коричневого вещества, похожего на наркотическое средство «Опиум».
По данным отдела информации и общественных связей РА КГД, было обнаружено 12 электронных сигарет, наполненных масляными массами, похожими на «масло гашиша», 1 электронная сигарета, а также в упаковке жевательной резинки 4 шт. полиэтиленовых пакетов около 8,08 гр порошкообразным веществом, похожим на наркотическое средство «кокаин» в международном почтовом отправлении, импортированном из США на таможенном контрольно-пропускном пункте «Айпост».
В 4 шоколадных коробках и 6 упаковках «сладостей» были обнаружены «марихуана», «конопля» и «тетрагидроканнабинол» в международной курьерской доставке, привезенной из Соединенных Штатов в зоне таможенного контроля грузового комплекса «Карго» аэропорта «Звартноц».
Материалы этих случаев были переданы в следственный отдел КГД для определения их дальнейшего процесса.