18-06-2018 11:30 57142
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել և քննվում են քրեական գործեր՝ Թուրքիայից, Չինաստանից, ԵԱՏՄ անդամ պետություններից տարբեր տեսակի ապրանքների ներկրմամբ, մեծածախ և մանրածախ եղանակներով իրացմամբ, ինչպես նաև երրորդ երկրներից ներմուծված ապրանքների՝ ԵԱՏՄ անդամ պետություններ արտահանմամբ զբաղվող «Սարգսյան Իմպորտ» և «Արմ Ընդ Ման» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքերով:
Ինչպես տեղեկացնում է Պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, ՊԵԿ օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ «Սարգսյան Իմպորտ» և «Արմ Ընդ Ման» ընկերությունները՝ այսպես կոչված «կարգոները», զբաղվել են տարբեր տնտեսվարողներին պատկանող բեռների Հայաստան տեղափոխմամբ և դրանց մաքսազերծմամբ:
Ձեռք բերված տեղեկությունների համաձայն՝ «Արմ Ընդ Ման» ընկերության իրական սեփականատերը հանդիսացել է Երևանի Թումանյան փողոցի 1/2 հասցեում գործող «Երևան Տուր» անվամբ տուրիստական ընկերության հիմնադիր Կարլեն Մկրտչյանը, իսկ «Սարգսյան Իմպորտ» ընկերության սեփականատերը՝ Երևանի Սարյան փողոցի 25 հասցեում գործող «Բագրատուր» ընկերության տնօրեն Բագրատ Նավոյանը:
Քրեական գործերի շրջանակում դատարանի համապատասխան որոշումների հիման վրա մոտ 10 հասցեներում կատարվել են խուզարկություններ, այդ թվում «Երևան տուր» և «Բագրատուր» տուրիստանական ընկերությունների գրասենյակներում, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են գործի համար նշանակություն ունեցող հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթեր և գումար:
Նախնական հաշվարկով պետությանը պատճառվել է ավելի քան 2 միլիարդ դրամի վնաս: Կատարվում է նախաքննություն:

18-06-2018 11:30 57143
In the State Revenue Committee's Investigative Department, criminal cases have been instituted and examined under the Article 205 Part 2 of the RA Criminal Code, cases of avoiding paying large taxes have been registered by "Sargsyan Import" and "Arm and Man" limited liability companies, importing various types of goods from Turkey, China, EEU member states through wholesale and retail sales, as well as products imported from third countries.
According to the information and public relations department of the State Revenue Committee, as a result of measures undertaken by SRC Operative Intelligence Department employees, information was received that "Sargsyan Import" and "Arm and Man", the so-called "cargoes" had been dealing with transportation of goods belonging to businessmen to Armenia and their customs clearance.
According to information obtained, the real owner of Arm and Man company was Karen Mkrtchyan, the founder of the Yerevan Tour Company, located at 1/2 Tumanyan Street in Yerevan, and the owner of "Sargsyan Import" company, Bagrat Navoyan, director of the company Bagratour, located at 25 Saryan St., Yerevan.
In the framework of criminal cases, based on the relevant court decisions, searches were carried out at about 10 addresses, including in the offices of the "Yerevan tour" and "Bagratour" travel companies, during which they found and seized the accounting records and money that mattered to the case.
According to preliminary estimates, the state has suffered more than 2 billion drams. Investigation is underway.