21-06-2018 12:45 10539
Varkov.am վարկային միջնորդ հանդիսացող ընկերության՝ Երևանի Մաշտոցի պողոտայում գտնվող շենքի նկուղային հարկի գրասենյակում, գրեթե միշտ, վիճաբանություն է։ Ամեն 20 րոպեն մեկ գրասենյակ են այցելում տարբեր քաղաքացիներ՝ իրենց հասանելիք գումարի պահանջով։
Hetq.am-ի համաձայն, varkov.am ընկերությունը միջնորդում է, որ վարկային վատ պատմություն ունեցող անձիք բանկերում կենցաղային տեխնիկայի կամ շինանյութի ապառիկ ձևակերպեն, որից հետո քաղաքացիներից վերցնում է նրանց պատկանող ապրանքը՝ խոստանալով դրա դիմաց վճարել տվյալ ապրանքի գնի 65 տոկոսը՝ կանխիկ գումարի տեսքով։ Մնացած 35 տոկոսը varkov.am-ը հաշվում է՝ որպես միջնորդավճար։
Ապրանքի գումարը, սակայն, սահմանված ժամկետներում ընկերությունը մարդկանց չի վճարում։ Այսպիսով՝ քաղաքացիները բանկի հետ կնքում են պայմանագիր, պարտավորվում վճարել վերցված ապրանքի ապառիկը՝ չտիրապետելով ոչ ապրանքին, ոչ էլ դրա 65 տոկոս կանխիկ գումարին։

На подвальном этаже здании на проспекте Маштоца г. Еревана, в офисе компании Varkov.am, почти всегда спорят. Каждые 20 минут разные граждане посещают офис и требуют свои деньги.
По данным Hetq.am, varkov.am действует в качестве посредника, чтобы люди с плохой кредитной историей брали кредит для бытовой техники или строительных материалов в банках, после чего они берут у граждан их товары и обещают заплатить 65% от стоимости товара наличными. Остальные 35% считается комиссией.
Однако компания не платит людям обещанную сумму за товары в течение фиксированного периода времени. Таким образом, граждане заключают договор с банком и обязуются выплачивать кредит за приобретенные товары, но в результате они остаются без товара и обещанных наличных денег.