Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը և Դոնորների հետ հարաբերությունների խմբի ղեկավար Արման Ուդումյանը Լոնդոնում՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի գլխամասային գրասենյակում, մասնակցել են «Զարգացող Եվրոպա» միջոցառումների շարքին։
Ներդրումների խթանման հայաստանյան կառույցի ներկայացուցիչները Միացյալ Թագավորության Վեսթմինսթերյան պալատում մասնակցել են ՎԶԵԲ ընդունելությանը։ Այն կազմակերպվել է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ներդրումների խթանման կառույցների ղեկավարների համար։
Միջոցառումների օրերին տարբեր երկրների գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ, քննարկվել գործակցության ծրագրեր։ Բիզնես Արմենիայի թիմը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային միջավայրը, օտարերկրյա ներդրողների անընդհատ աճող հետաքրքրության պայմաններում երկրի նոր կառավարության քաղաքականությունը, հիմնադրամի փորձը։
«Սա եզակի հնարավություն էր մեկ վայրում հանդիպելու 22 գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ, որը այլ պարագայում կամ անհնարին կլիներ, կամ անհամեմատ մեծ ժամանակային ու ֆինանսական ռեսուրսներ կպահանջեր։ Լոնդոն էինք մեկնել հետաքրքիր գաղափարներով, վերադառնում ենք արդյունավետ գործակցության նախնական պայմանավորվածություններով»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Դոնորների հետ հարաբերությունների խմբի (նախկին) ղեկավար Արման Ուդումյանը։
ՎԶԵԲ գործարար հանդիպումների շրջանակում անցկացվել է «Զարգացող Եվրոպա» մրցանակաբաշխությունը, որտեղ Բիզնես Արմենիան Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի 23 կառույցների շարքում առաջադրված է եղել «Ներդրումների խթանման տարվա ազգային մարմին» անվանակարգում։ Առաջադրումների համար հիմք են հանդիսացել 23 երկրների ներդրումների խթանման կառույցների գործունեության՝ ՎԶԵԲ հետազոտությունները։
«Հանդիպումներից բացի կարևորում ենք նաև ՎԶԵԲ մրցանակաբաշխության մեթոդաբանությունը, որով կատարվել է ընտրությունը։ Բիզնես Արմենիայի կարողությունների հզորացմամբ, հաջորդ մրցանակաբաշխությանը, մեր կառույցը կհավակնի լինելու լավագույնը»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։

25-06-2018 12:24 3407
Исполнительный директор «Business Armenia» Авакян Армен Авакович и руководитель группы доноров Арман Удумян приняли участие в мероприятии «Развивающаяся Европа» в головном офисе Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Лондоне.
Представители Агентства по содействию инвестициям в Армении участвовали на приеме ЕБРР в Вестминстерской палате Великобритании. Он был организован для лидеров проектов по продвижению инвестиций в Центральной и Восточной Европе.
В ходе мероприятий состоялся ряд встреч с представителями партнерских организаций разных стран, обсуждались программы сотрудничества. Бизнес-команда Армении представила инвестиционный климат Армении, политику нового правительства и опыт фонда с постоянно растущим интересом иностранных инвесторов.
«Это была уникальная возможность встретиться с представителями 22 партнерских организаций в одном месте, что было бы невозможно в противном случае или потребовало бы гораздо больше времени и финансовых ресурсов. Мы отправились в Лондон с интересными идеями, возвращаемся с предварительными соглашениями эффективного сотрудничества », - сказал Арман Удумян, глава Группы доноров бизнес-Армении .
В рамках деловых встреч ЕБРР состоялась церемония награждения «Развивающаяся Европа», в которой «Business Armenia» была номинирована на премию «Национальный орган по поощрению инвестиций года» среди 23 учреждений в Центральной и Восточной Европе. Основой для номинаций были обзоры ЕБРР деятельности агентств по поощрению инвестиций в 23 странах.
«Укрепляя возможности «Business Armenia», на следующей церемонии награждения наша структура станет лучшей», - сказал Армен Авак Авакян, исполнительный директор «Business Armenia».