ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության առաքելության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, Կայուն զարգացման գրասենյակի տնօրեն Լայլա Էնդրիուս Բաշանին:
Ըստ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի` նախարար Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության առաքելությանը Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառում ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար և հույս հայտնել, որ այսուհետ ևս համագործակցությունը հաջողությամբ կշարունակվի։ Բարձր գնահատելով կառույցի դերը տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացման և տարածաշրջանային ինտեգրման գործում՝ Արթուր Գրիգորյանը հյուրերին ներկայացրել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող՝ Վրաստանի հետ 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի և հաստատուն հոսանքի ներդիրով ենթակայանի կառուցման ծրագրի ընթացքը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել էներգետիկ բնագավառը կարգավորող օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներին ուղղված ծրագրի, նաև Հայաստանում նոր տեխնոլոգիա հանդիսացող հոսանքի փոխակերպման ենթակայանի կառուցման ընթացքում համապատասխան մասնագետների վերապատրաստման հարցի շուրջ:
Անդրադարձ է եղել նաև էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման աշխատանքներին և շուկայի ձևավորման հնարավոր նոր մոդելներին:

25-06-2018 12:37 3123
RA Minister of Energy and Natural Resources Arthur Grigoryan received Lyle Andrius Bashan, the Director of Sustainable Development Office, Acting Director of the US Agency for International Development.
According to the information and public relations department of the RA Ministry of Energy and Natural Resources, Minister Grigoryan expressed gratitude to the US Agency for International Development for the continued support of the Armenian energy sector and expressed hope that the cooperation will continue to be successful. Highly appreciating the role of the structure in the development of different sectors of the economy and regional integration, Arthur Grigoryan presented to the guests the process of building a 400 kV power transmission line with Georgia and a fixed power substation implemented by the US Agency for International Development.
The interlocutors also exchanged views on the reform of the energy sector, as well as the issue of training of relevant specialists in the construction of a new power transformer substation in Armenia.
They also touched upon the liberalization of the electricity market and possible new models of market formation.