28-07-2018 11:38 3439
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի» ընթացիկ գործունեությանը նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում հավաքագրված գումարների, կատարված հատուցումների և նվիրատվությունների մասին տեղեկատվությունը։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականի կատարումը, ըստ որի, անհրաժեշտ էր դիտարկել հիմնադրամի կողմից նաև 2016 թվականին զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, ինչպես նաև մարտական գործողությունների ընթացքում վիրավորված զինծառայողներին փոխհատուցում տրամադրոլու հնարավորությունը։ Քննարկումների ընթացքում պարզ է դարձել, որ Հիմնադրամի հավաքագրած ֆինանսական միջոցները բավարար են լուծել այդ խնդիրը ոչ միայն 2016, այլև 2015 թվականի համար, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։

В административном комплексе Министерства обороны РА состоялась рабочая консультация, посвященная текущей деятельности Фонда страхования солдат, которая проходила под председательством Попечительского совета Фонда, министра обороны РА Давида Тонояна.
В отчетный период Исполнительный директор Фонда Варужан Аветикян представил информацию о собранных суммах, компенсациях и пожертвованиях.
В ходе консультаций было обсуждено выполнение поручения Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, согласно которому необходимо было рассмотреть возможность выплаты компенсации семьям военнослужащих, погибшим в 2016 году, а также военнослужащим, пострадавшим во время военных операций. В ходе обсуждений стало ясно, что средств, привлеченных Фондом, достаточно для решения этой проблемы не только на 2016 год, но и на 2015 год, сообщает пресс-служба Министерства обороны.