Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է հետևյալ վարկանիշները.
- ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ,
-արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշ,
- կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ Ba3 վարկանիշ:
Ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշն ունի դրական հեռանկար՝ հիմնված պետական պարտքի B1 վարկանիշի դրական հեռանկարի վրա:
Արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշը հայկական բանկերի համար առավելագույն հնարավոր վարկանիշն է` սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության արտարժույթով ավանդների առավելագույն շեմով: Վարկանիշն ունի կայուն հեռանկար:
Ամերիաբանկին շնորհված ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
- բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական շուկայում
- ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի բավարար ծածկույթի,
- իրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները: Միաժամանակ, Ամերիաբանկի վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներով և արտարժույթով վարկերի էական տեսակարար կշռով:
Վարկանիշները սահմանելիս Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարևոր ցուցանիշներ: Մասնավորապես, նվազել է չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռն ընդհանուր վարկային պորտֆելում: 31.03.2018թ. դրությամբ այդ ցուցանիշը կազմել է 3.9%՝ 2017թ. տարեվերջի 4.1%-ի համեմատ, խնդրահարույց վարկերի ծածկման գործակիցը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 87%՝ 2017թ. տարեվերջի 57%-ի համեմատ: Միաժամանակ, տարեվերջին արտարժութային վարկերի տեսակարար կշիռը եղել է բարձր՝ 82%, ինչը բերում է ակտիվների որակի զգայունությանը փոխարժեքային տատանումների նկատմամբ: Սակայն մյուս կողմից, այդ վարկառուների էական մասն արտահանողներ են, որոնք ապահովում են արտարժութային հասույթ, որն էլ մասամբ նվազեցնում է փոխարժեքային տատանումներից բխող վարկային ռիսկը:

Международное рейтинговое агентство Moody's присвоило Aмериабанку следующие рейтинги:
Рейтинг долгосрочных депозитов в национальной валюте B1 имеет положительный прогноз, основанный на положительном прогнозе рейтинга государственного долга B1.
B2 рейтинг долгосрочных депозитов в иностранной валюте - максимально возможный рейтинг для банков Армении, ограниченный максимальным порогом депозитов в иностранной валюте в Республике Армения. Рейтинг имеет стабильный прогноз.
Рейтинг долгосрочных депозитов в национальной валюте, присвоенный Америабанку, отражает:
- Диверсифицированные бизнес-тенденции Банка и сильные позиции на местном рынке
- улучшение качества активов и способность поглощать потенциальные убытки из-за надлежащих буферов капитала, высокой рентабельности и адекватного покрытия проблемных кредитов,
- Достаточная ликвидность и диверсифицированные источники финансирования. В то же время рейтинг Америабанка ограничен макроэкономическими показателями Армении и кредитами в иностранной валюте.
При определении рейтингов Moody's взяло ряд ключевых показателей. В частности, уменьшилась доля неработающих кредитов в общем кредитном портфеле. По состоянию на 31.03.2018 этот показатель составлял 3,9%, по сравнению с 4,1% в конце 2017 года, коэффициент покрытия проблем на 2018 год составил 87% в первом квартале по сравнению с 57% в конце 2017 года. В то же время, доля кредитов в иностранной валюте на конец года была высокой - 82%, что привело к чувствительности активов к колебаниям обменного курса. С другой стороны, основная часть этих заемщиков - это экспортеры, которые предоставляют валютные доходы и частично уменьшают кредитный риск, возникающий из-за колебаний обменных курсов.