Մեկնարկել է «Երևանի ՋԷԿ»-ի գործող էներգաբլոկի վերազինման ծրագիրը, որը կտևի շուրջ մեկ ու կես ամիս։ Վերազինման աշխատանքները, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնելու էներգաբլոկի աշխատանքի արդյունավետությունն ու հուսալիությունը, կիրականացնի ամերիկյան հայտնի «General Electric» ընկերությունը։ Ծրագրի արժեքը 18,8 մլն. եվրո է։
Ըստ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության` ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել գազատուրբինի, այդ թվում՝ օդի կոմպրեսորի վերակառուցում՝ MXL-2 դասի։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ շուրջ 7 ՄՎտ-ով կավելանա կայանի հզորությունը՝ 220-ից հասնելով 227 ՄՎտ-ի, վառելիքի տեսակարար ծախսը 258,1 գրպվ/կՎտժ-ից կնվազի մինչև 252,8 գրպվ/կՎտժ-ի, էներգաբլոկի ՕԳԳ-ն կբարձրանա 1 տոկոսով, էլեկտրաէներգիայի օգտակար առաքումը կավելանա 59,5 մլն. կՎտժ-ով:
Տեխնիկական վերազինումից հետո կայանի կապիտալ նորոգման իրականացման ժամկետի պարբերականությունը կերկարաձգվի 2 տարով՝ 4-ից դառնալով 6 տարի, որը կնպաստի էներգաբլոկի շարունակական աշխատանքի ժամանակահատվածի ավելացմանը:

07-08-2018 11:01 3185
The program of the upgrading of Yerevan TPP's operating unit has been launched, which will take about a month and a half. Renovation works aimed at increasing the efficiency and reliability of the power unit will be carried out by the well-known American company General Electric. The cost of the project is 18.8 mln euro.
According to the Ministry of Energy and Natural Resources, the project envisages reconstruction of gas turbine, including air compressor of MXL-2 class. As a result, the capacity of the plant will increase by about 7 MW from 220 to 227 MW, the specific fuel consumption will drop from 258.1 psi / kWh to 252.8 psi / kWh, the power unit will be upgraded. Electricity supply will increase by 1% to 59.5 mln. kWh.
After the technical upgrading, the periodicity of the capital repairs will be extended for 2 years, from 4 to 6 years, which will contribute to the increase in the period of continuous operation of the power unit.