Մեկնարկել է «Երևանի ՋԷԿ»-ի գործող էներգաբլոկի վերազինման ծրագիրը, որը կտևի շուրջ մեկ ու կես ամիս։ Վերազինման աշխատանքները, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնելու էներգաբլոկի աշխատանքի արդյունավետությունն ու հուսալիությունը, կիրականացնի ամերիկյան հայտնի «General Electric» ընկերությունը։ Ծրագրի արժեքը 18,8 մլն. եվրո է։
Ըստ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության` ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել գազատուրբինի, այդ թվում՝ օդի կոմպրեսորի վերակառուցում՝ MXL-2 դասի։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ շուրջ 7 ՄՎտ-ով կավելանա կայանի հզորությունը՝ 220-ից հասնելով 227 ՄՎտ-ի, վառելիքի տեսակարար ծախսը 258,1 գրպվ/կՎտժ-ից կնվազի մինչև 252,8 գրպվ/կՎտժ-ի, էներգաբլոկի ՕԳԳ-ն կբարձրանա 1 տոկոսով, էլեկտրաէներգիայի օգտակար առաքումը կավելանա 59,5 մլն. կՎտժ-ով:
Տեխնիկական վերազինումից հետո կայանի կապիտալ նորոգման իրականացման ժամկետի պարբերականությունը կերկարաձգվի 2 տարով՝ 4-ից դառնալով 6 տարի, որը կնպաստի էներգաբլոկի շարունակական աշխատանքի ժամանակահատվածի ավելացմանը:

Была запущена программа модернизации действующего энергоблока Ереванской ТЭС, которая займёт около полутора месяцев. Реконструкционные работы, направленные на повышение эффективности и надежности энергоблока, будут выполняться известной американской компанией General Electric. Стоимость проекта составляет 18,8 млн. евро.
По данным Министерства энергетики и природных ресурсов, проект предусматривает реконструкцию газовой турбины, включая воздушный компрессор класса MXL-2. В результате мощность установки увеличится примерно на 7 МВт с 220 до 227 МВт, удельный расход топлива снизится с 258,1 фунтов на квадратный дюйм / кВтч до 252,8 фунтов на квадратный дюйм / кВтч, блок питания будет модернизирован. Поставка электроэнергии увеличится на 1% до 59,5 млн. кВтч.
После технического обновления периодичность капитального ремонта будет продлена на 2 года, от 4 до 6 лет, что будет способствовать увеличению периода непрерывной работы энергоблока.