ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանի, Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանի, Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Վարդան Ասոյանի և ռուս գործընկերների միջև Վերին Լարսի անցակետի ռուսական կողմում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լարսի անցակետում ստեղծված իրավիճակը և խոշոր կուտակումների հիմնական պատճառները:
Ռուս գործընկերները ներկայացրել են որոշակի վիճակագրական տվյալներ: Նրանք նշում են, որ, ի տարբերություն 2017-ի տվյալների, 50 տոկոսով աճել է մարդատար մեքենաների, զբոսաշրջիկների՝ անցակետից օգտվելը: Ըստ կանխատեսումների՝ առաջիկայում այդ աճը կշարունակվի:
Լարսի անցակետը, համաձայն կանոնակարգի, ունի նախագծային անձնագիր, ըստ որի՝ այն օրական պետք է սպասարկի առավելագույնը 170 բեռնատար ավտոմեքենա, 3000 ֆիզիկական անձի, սակայն օգոստոսի 5-ի դրությամբ փաստացի սպասարկվել է 500 բեռնատար մեքենա և 15 հազար քաղաքացի:
Ըստ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության, քանի որ անցակետում առաջնահերթությունը տրվում է մարդատար ավտոմեքենաներին, հետևաբար, ուղղակի փոխկապակցված ձևով, բեռնատար մեքենաների թողունակությունը նվազել է: Երբ լինում են մարդատար տրանսպորտային միջոցների կուտակումներ, Լարսի անցակետի սպասարկող բոլոր ուղիները տեղափոխվում են սպասարկելու մարդատար մեքենաներին:

07-08-2018 11:24 4543
RA Minister of Transport, Communication and Information Technologies Ashot Hakobyan, Armenian Ambassador to Georgia Ruben Sadoyan, Consul General of the Republic of Armenia in Rostov-on-Don Vardan Asoyan and Russian counterparts held a meeting on the Russian side of Upper Lars checkpoint.
During the meeting the sides discussed the situation in the Lars checkpoint and the main reasons for the large accumulation.
Russian partners have provided some statistics. They say that, unlike 2017, the use of checkpoint by passenger cars, tourists has increased by 50 %. According to forecasts, this growth will continue in the near future.
The Lars checkpoint, according to the regulations, has a pass port, according to which 170 trucks and 3,000 physical entities should be served daily, but as of August 5, 500 trucks and 15 thousand citizens were actually served.
According to the RA Ministry of Transport, Communication and Information Technologies as the priority is given to passenger cars in the checkpoint, therefore, the capacity of the trucks has dropped significantly. When there are accumulation of passenger cars, all the Lars checkpoints start to service them.