ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ուսումնասիրել է հողօգտագործողներին գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագրով բյուջետային սուբսիդավորման գործընթացում պետական շահերի պաշտպանության վիճակը:
Պարզվել է, որ ծրագիրն իրականացնելիս ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, չեն կատարել ՀՀ կառավարության 2003թ. դեկտեմբերի 24-ի թիվ 1937-Ն որոշմամբ հաստատված պետական բյուջեից իրավաբանական անձանց սուբսիդիաների հատկացման կարգի պահանջները, այսինքն չեն կատարել սուբսիդիայի հիմքում դրված նվազագույն շահավետ գնի նորմատիվների հաշվարկման և ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ համաձայնեցման իրենց ծառայողական պարտականությունները, բացի այդ 2015թ. ՀՀ կառավարության քննարկմանն են ներկայացրել ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ, որով թեև սահմանվել է 2015թ. դիզելային վառելիքի սուբսիդավորման գինը 1 լիտրի համար 55 դրամ, այնուամենայնիվ նույն որոշման մեկ այլ կետով և դրա հիման վրա կնքված համաձայնագրով մատակարար ընկերությանը փոխհատուցվել է 88 դրամ՝ էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք՝ պետական բյուջեից դիզելային վառելիքի գծով 2015թ. անհիմն, շուկայական գներից թանկ, տրամադրվել է 104.871.558 դրամ ավելի սուբսիդիա:

07-08-2018 18:08 12861
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia has reviewed the state of protection of state interests in the process of budget subsidy to the land users to obtain diesel fuel at affordable prices for agricultural works within the state support program.
It turned out that during the implementation of the program, responsible officials of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia did not fulfill their duties contrary to the interests of the service, in accordance with the requirements of the legislation on subsidizing legal entities from the state budget under Decree No. 1937-N of December 24, 2009. They did not calculate the minimum standards for profitable pricing established under the subsidy, and did not coordinate their official duties with the Ministry of Finance. The draft resolution was submitted to the Armenian government for consideration, and although in January 2015 the price of the subsidy for diesel fuel was set at 55 drams per 1 liter, according to another point of the same decision and the agreement signed on its basis, 88 drams were compensated to the supplying company, granting a subsidy in the amount of more than 104,871,558 drams and causing significant damage to the legitimate interests of the state.
A criminal case has been initiated and the preliminary investigation has been instructed to the RA Investigative Committee.