ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ուսումնասիրել է հողօգտագործողներին գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագրով բյուջետային սուբսիդավորման գործընթացում պետական շահերի պաշտպանության վիճակը:
Պարզվել է, որ ծրագիրն իրականացնելիս ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, չեն կատարել ՀՀ կառավարության 2003թ. դեկտեմբերի 24-ի թիվ 1937-Ն որոշմամբ հաստատված պետական բյուջեից իրավաբանական անձանց սուբսիդիաների հատկացման կարգի պահանջները, այսինքն չեն կատարել սուբսիդիայի հիմքում դրված նվազագույն շահավետ գնի նորմատիվների հաշվարկման և ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ համաձայնեցման իրենց ծառայողական պարտականությունները, բացի այդ 2015թ. ՀՀ կառավարության քննարկմանն են ներկայացրել ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ, որով թեև սահմանվել է 2015թ. դիզելային վառելիքի սուբսիդավորման գինը 1 լիտրի համար 55 դրամ, այնուամենայնիվ նույն որոշման մեկ այլ կետով և դրա հիման վրա կնքված համաձայնագրով մատակարար ընկերությանը փոխհատուցվել է 88 դրամ՝ էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք՝ պետական բյուջեից դիզելային վառելիքի գծով 2015թ. անհիմն, շուկայական գներից թանկ, տրամադրվել է 104.871.558 դրամ ավելի սուբսիդիա:

07-08-2018 18:08 12860
Департамент защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения рассмотрел состояние защиты государственных интересов в процессе бюджетной субсидии землепользователям на получение дизельного топлива по доступным ценам на сельскохозяйственные работы в рамках государственной программы поддержки.
Оказалось, что в ходе реализации программы ответственные должностные лица Министерства сельского хозяйства РА не выполнили свои полномочия вопреки интересам службы, в соответствии с требованиями законодательства о субсидировании юридических лиц из государственного бюджета согласно Указу № 1937-Н от 24 декабря 2009 года. Они не рассчитали минимальные стандарты выгодного ценообразования, установленные в рамках субсидии, и не координировали свои официальные обязанности с Министерством финансов. Проект резолюции был представлен правительству Армении для рассмотрения, и, хотя в январе 2015 года цена субсидии на дизельное топливо была установлена ​​в размере 55 драмов за 1 литр, согласно другому пункту того же решения и подписанному на его основе соглашению, компенсировали 88 драмов поставляющей компании, предоставив субсидию на сумму более 104 871 558 драмов, нанося значительный ущерб законным интересам государства.
Было возбуждено уголовное дело, и предварительное расследование было поручено Следственному комитету РА.