Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն հանդիպել է Արցախում գործունեություն իրականացնող առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։
Գրիգորի Մարտիրոսյանը կարևորել է ֆինանսական ոլորտի դերն ու նշանակությունը Արցախի տնտեսական կյանքում։ Նրա խոսքով՝ ոլորտում զբաղվածությունը կազմում է շուրջ 500 աշխատակից՝ 300.000 ՀՀ դրամ միջին աշխատավարձով։
Պետնախարարն անդրադարձել է ավելի վաղ Արցախում մեկնարկած և ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում առևտրայի բանկերի կողմից որոշ կատեգորիաների ֆիզիկական անձ հաճախորդների անհուսալի և դուրս գրված վարկերի տույժերի և տուգանքների ներման գործընթացին։
Գրիգորի Մարտիրոսյանի առաջարկով՝ տնտեսվարող բանկային և վարկային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են այս հարցում իրենց կառույցների որդեգրած մոտեցումները, որոնք գլխավորապես հանգում էին անհուսալի վարկառուների կուտակած տույժերի և տուգանքների ներմանը և վարկերի վերակազմավորմանը։

08-08-2018 10:52 5767
Государственный министр Арцаха Григорий Мартиросян встретился с представителями коммерческих банков и кредитных организаций, действующих в Арцахе.
Григорий Мартиросян подчеркнул роль и значение финансового сектора в экономической жизни Арцаха. По его словам, в этой сфере работает около 500 сотрудников со средней зарплатой 300 000 драмов.
Министр затронул процесс прощения штрафов и штрафов, наложенных на безнадежные кредиты физических лиц определенных категорий в коммерческих банках, начатых в Арцахе и в настоящее время в Республике Армения.
По словам Григория Мартиросяна, представители банковских и кредитных организаций представили подходы, принятые их учреждениями по данному вопросу, что в основном привело к прощению штрафов по безнадежным кредитам и реорганизации кредитов.