06-09-2018 12:03 9096
2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ին կամ դրանից հետո ծնված երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը կեռապատկվի,
Ըստ կառավարության ընդունած որոշման, նպաստի չափը գործող 50 հազար դրամից կդառնա 150 հազար դրամ:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ համաձայն կարգի՝ առաջին և երկրորդ երեխաների ծննդյան դեպքում երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը կազմում է 50 հազար դրամ, երրորդ կամ չորրորդ երեխայի ծնվելու դեպքում` 1 միլիոն դրամ, հինգերորդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծնվելու դեպքում` 1,5 մլն դրամ:
«Այս փոփոխությամբ ուզում ենք հստակ հաղորդագրություն հղել մեր հասարակությանը, որ երկրորդ երեխայի ծնունդ իրականում ռազմավարական նշանակություն ունի մեր պետության համար: Միտումները ցույց են տալիս, որ անհանգստանալու տեղիք կա: Ուզում եմ մեր ընտանիքներին կոչ անել, որ երկրորդ երեխայի ծնունդին վերաբերվել որպես պատասխանատու», - նշեց Թանդիլյանը:

The one-time benefit for the second child born on 1 October 2018 or after it will be tripled,
According to the decision of the government, the allowance amount will be 150 thousand drams instead of existing 50 thousand drams.
RA Minister of Labor and Social Affairs Mane Tandilyan reminded that, in case of the birth of the first and second child, the lump sum of the child's birth allowance is 50 thousand drams, in the case of the birth of the third or fourth child - 1 million drams and the fifth and the next child - 1.5 million drams.
"With this amendment we want to convey a clear message to our society that the birth of the second child is, in fact, of strategic importance to our state. Tendencies indicate that there is a need to worry. I would like to urge our families to treat the second child's birth responsibly, "said Tandilyan.