07-09-2018 13:14 3409
ՀՀ Ազգային Ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության ներկայացված օրենսդրական նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն ԱԺ-ին առաջարկում է վարչական իրավախախտում համարել նախընտրական քարոզչության ժամանակ թեկնածուների, կուսակցությունների ու կուսակցությունների դաշինքների կողմից բարեգործության անվան տակ ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով դրամ, սննդամթերք, արժեթղթեր, ապրանքներ տալը, խոստանալը կամ ծառայություններ մատուցելը։
Վարչական պատասխանատվություն կսահմանվի նաև բարեգործության հետ միաժամանակ նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու համար: Առաջարկվող փոփոխություններով քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն ոչ միայն կաշառք բաժանողները, այլև ստացողները։
Նախատեսվում է նաև քրեական պատասխանատվություն սահմանել ներկայումս հանցագործություն չհամարվող մի շարք արարքների՝ ընտրողի կողմից կաշառքի առաջարկին համաձայնելու, կաշառքի խոստումն ընդունելու, կաշառք խնդրելու, սեփական քվեարկության գաղտնիությունը դիտավորությամբ խախտելու համար:

Национальное Собрание РА приняло пакет законодательных проектов, представленных правительством во втором чтении и в полном объеме.
Министерство юстиции Республики Армения предлагает Национальному Собранию рассматривать как административное правонарушение, когда в предвыборной агитации кандидаты, партии под именем благотворительности предлагают деньги, продукты, ценные бумаги, товары, обещания или услуги на безвозмездной или привилегированной основе.
Административная ответственность также будет установлена для проведения благотворительной деятельности одновременно с избирательными кампаниями. По предлагаемым изменениям к уголовной ответственности будут привлечены не только те, которые дают взятку, но и те, которые берут её.
Предусматривается также уголовная ответственность за совершение ряда преступлений, которые в настоящее время не считаются преступлением: принятие взятки у избирателя , принятие обещания взятки и умышленное нарушение конфиденциальности собственного голосования.