10-09-2018 14:07 2780
Երևանի քաղաքապետարանի և «Սանիթեք» ընկերության միջև կնքված պայմանագրի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի համապատասխան ծառայությունների կողմից օգոստոս ամսին իրականացված հսկողության արդյունքում պայմանագրով սահմանված ծառայությունների ոչ պատշաճ իրականացման բազմաթիվ դեպքերով «Սանիթեք» ընկերությանն ուղարկվել են «Համապատասխանության մասին ծանուցումներ» և սահմանվել ողջամիտ ժամկետներ՝ թերությունները վերացնելու համար: Ոչ բոլոր դեպքերում են թերությունները վերացվել ծանուցումներով սահմանված ժամկետներում, որի հիման վրա, պայմանագրին համապատասխան, թողարկվել է «Ծառայությունների ձախողման մասին» ծանուցում և սահմանված կարգով օգոստոս ամսվա կատարողականից պահվել է տուգանք՝ 12.967.739 դրամի չափով:
Ըստ Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության, «Սանիթեք» կազմակերպությունը ներկայացրել է իր առարկությունները թողարկված ծանուցագրերի վերաբերյալ, առ այն, որ ձախողումները պայմանավորված են նաև օբյեկտիվ հանգամանքներով. տվյալ դեպքում խնդիրը վերաբերում է աղբավայրի անհրաժեշտ պայմանների բացակայությամբ պայմանավորված աղբատար մեքենաների վնասմանը, աղբամանների մեծ քանակով այրմանը և վնասմանը և այլն:
«Անկախ վերը նշված խնդիրների օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ լինելու հանգամանքից, գիտակցելով նման ծառայությունների օրական անխափան մատուցման կարևորությունը, Երևանի քաղաքապետարանը ձեռնարկում է միջոցներ՝ աջակցելու «Սանիթեք» ընկերությանը՝ ծառայությունների ընթացքը բնականոն հուն վերադարձնելու համար, բանակցում է «Սանիթեք» ընկերության հետ վնասված մեքենամեխանիզմների և աղբամանների փոխարինման նպատակով լրացուցիչ ներդրումներ անելու վերաբերյալ, իսկ իրավիճակը հնարավորին սեղմ ժամկետում չշտկելու դեպքում Երևանի քաղաքապետարանը կձեռնարկի պայմանագրով նախատեսված առավելագույն պատասխանատվության միջոցները, որը, սակայն, կպահանջի որոշակի ժամանակ և ընթացակարգ` ծառայությունների առանձնահատկություններով պայմանավորված աղբահանության անընդհատությունն ապահովելու համար»,- ասվում է քաղաքապետարանի հայտարարության մեջ:

В результате надзора, проведенного сотрудниками Администрации города Еревана в августе в рамках соглашения, подписанного между мэрией и компанией «Санитек», были выявлены многочисленные случаи ненадлежащего выполнения услуг и были отправлены «Уведомления о соответствии» в Компанию «Санитек» и установили разумные сроки для устранения недостатков. Не во всех случаях недостатки были устранены в сроки, установленные уведомлениями, на основании чего было выдано уведомление о «провале услуг», и был наложен штраф в размере 12,967,739 драмов.
Согласно информации, предоставленной Департаментом информации и общественных связей муниципалитета Еревана, «Санитек» представила свои возражения в отношении уведомлений, утверждая, что неудачи обусловлены объективными обстоятельствами. В этом случае проблема связана с повреждением мусоровозов, вызванным отсутствием необходимых условий захоронения отходов, сжиганием мусорных баков в большом количестве и т. д.
«Независимо от того являются ли вышеупомянутые проблемы объективными или субъективными, признавая важность предоставления таких услуг на ежедневной основе, муниципалитет Еревана предпринимает меры по поддержке «Санитек» для возобновления своих услуг, ведет переговоры с «Санитек» по поводу замены поврежденных механизмов и мусорных контейнеров за счёт дополнительных инвестиций, и если ситуация не будет урегулирована в кратчайшие сроки, муниципалитет Еревана будет принимать максимальные меры ответственности, предусмотренные контрактом, которые, однако, потребуют определенного количества времени и процедур для обеспечения непрерывности управления отходами», - говорится в заявлении муниципалитета.