10-09-2018 14:08 2819
Սեպտեմբերի 6-15-ը Հայաստանը միասնական տաղավարով մասնակցում է Դամասկոսի 60-րդ միջազգային ցուցահանդեսին։ Հայկական տաղավարում ներկայացված են մեքենաշինության, շինանյութերի արտադրության, դեղագործության, սննդարդյունաբերության ոլորտների 33 ընկերությունների արտադրանքի նմուշներ ու կատալոգներ։
Սիրիայի վարչապետ Իմադ Խամիսը ողջունել է բարեկամ Հայաստանի մասնակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ էքսպոն նոր խթան կլինի հայ-սիրիական առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման համար։ Դեսպան Արշակ Փոլադյանը նշել է, որ մեր երկրի արտադրողները պատրաստ են առավելագույն ջանքեր գործադրել փոխշահավետ համագործակցության համար։
Հայաստանը պարգևատրվել է մասնակցության համար։ Պարգևը դեսպան Արշակ Փոլադյանին է հանձնել Սիրիայի էկոնոմիկայի նախարար Մոհամմադ Սամեր ալ-Խալիլը։
Հայկական տաղավարը դիստրիբյուտորների և խոշոր գնորդ-այցելուների ուշադրության կենտրոնում է, որոնք հիմնականում հետաքրքրված են սննդամթերքով, շինանյութերով, վերականգնվող էներգիտայի բնագավառում հայաստանյան ընկերությունների առաջարկներով։ Հաշվի առնելով էներգետիկ արևային համակարգերի նկատմամբ մեծ հետաքրքությունը, սեպտեմբերի 12-ին հայկական տաղավարում տեղի կունենա շնորհանդես, որի ընթացքում «Շտիգեն» ընկերության տնօրեն Հայկ Շեկյանը կներկայացնի արտադրանքը, հզորությունները, մրցունակությունը, արտահանման ներուժը։

10-09-2018 14:08 2818
6-15 сентября Армения участвует в 60-й международной выставке в Дамаске с единым павильоном. В армянском павильоне представлены образцы и каталоги 33 компаний из сферы машиностроения, строительных материалов, фармацевтики и пищевой промышленности.
Премьер-министр Сирии Имад Хамис приветствовал участие дружественной Армении, выразив надежду, что выставка станет новым стимулом для углубления армяно-сирийского торгово-экономического сотрудничества. Посол Аршак Поладян отметил, что производители нашей страны готовы приложить максимум усилий для взаимовыгодного сотрудничества.
Армения была награждена за участие. Награду вручил посолу Аршаку Поладяну министр экономики Сирии Мохаммад Самер аль-Халил.
Армянский павильон находится в центре внимания дистрибьюторов и крупных покупателей-посетителей, которые в основном интересуются едой, строительными материалами и предложениями армянских компаний в области возобновляемых источников энергии. Принимая во внимание большой интерес к системам солнечной энергии, презентация состоится в армянском павильоне 12 сентября, в ходе которой директор компании «Штиген» Айк Шекян представит продукцию, возможности, конкурентоспособность, экспортный потенциал.