11-09-2018 13:54 3669
ՀՀ կենտրոնական բանկը բարելավել է 2018 թվականի գործազրկության մակարդակը` նախորդ 17,1%-ց մինչև ներկայի 16,6% (հին մեթոդաբանությամբ):
Միջնաժամկետ հեռանկարում ԿԲ ակնկալում է գործազրկության մակարդակի 0,2-0,3 տոկոսային կետով տարեկան նվազում` մինչև 16%:
Այդ մասին նշվում է ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության 2018 թ. 3-րդ եռամսյակի ծրագրում, որը հրապարակվել է օգոստոսի վերջին, որտեղ 2018 թվականին գործազրկության մակարդակի նվազումը պամանավորված է տնտեսական աճի տեմպերի ակնկալվող 5,6-6,9% սահմաններում, ներդրումների խթանմանը նպատակաուղղված կառավարության քաղաքականությամբ, իրականացվող ենթակառուցվածքային բարեփոխումներով:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն, 2016 թվականին Հայաստանում գործազրկության մակարդակը կազմել է 18%` 2015թ. 18,5% դիմաց: 2018թ. I եռամսյակի գործազրկության մակարդակի արդյունքները Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է հուլիսին` նշելով ինչպես հին, այնպես էլ նոր մեթոդաբանույամբ հաշվարկված տվյալները` 17,6% (2017թ. I եռամսյակի 19% դիմաց); նորով` 20,6% (2017թ. I եռամսյակի 21,8% դիմաց), ընդ որում, կին գործազուրկները կազմել են 19,8%, իսկ տղամարդիկ` 21,2%: Հաշվարկի նոր մեթոդաբանությունը հաշվի չի առնում տնային տնտեսությունում զբաղվածներին:

Центральный банк Армении улучшил уровень безработицы в 2018 году по сравнению с предыдущими 17,1% до 16,6% в текущем году (по старой методологии).
В среднесрочной перспективе Центральный банк ожидает ежегодное снижение уровня безработицы на 0,2-0,3 процентных пункта до 16%.
Об этом говорится в программе третьего квартала Руководящих принципов денежно-кредитной политики ЦБ на 2018 год., опубликованной в конце августа, где снижение уровеня безработицы обусловлено экономическим ростом в 2018 году на 5,6-6,9% , политикой правительства, направленной на стимулирование инвестиций и инфраструктурные реформы.
Согласно статистическим данным, уровень безработицы в Армении в 2016 году составил 18% против 18,5% в 2015 году. Результаты безработицы за I квартал 2018 года, опубликованные Статистическим комитетом в июле, указывая данные просчитанные как по старой, так и по новой методологии - 17,6% ( против 19% в первом квартале 2017 года); по данным новой методологии - 20,6% (против 21,8% в первом квартале 2017 года), уровень безработицы среди женщин составляет 19,8%, среди мужчин - 21,2%. Новая методология расчета не учитывает занятость в домашней хозяйстве.