12-09-2018 11:51 2650
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը ընդունել է Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում նախարարը ընդհանուր գծերով ներկայացրել է Հայաստանի ագրարային քաղաքականության առաջնահերթությունները:
Արթուր Խաչատրյանը մասնավորապես անդրադարձ է կատարել գյուղի և
գյուղատնտեսության համաչափ զարգացման անհրաժեշտության, հողերի խոշորացման, չօգտագործվող հողատարածքների նվազեցման, գյուղատնտեսական արժեշղթաների զարգացման, արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման, գյուղտեխնիկայի թարմացման, ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացման, նոր մշակաբույսերի և տեխնոլոգիաների ներդրման, խորհրդատվական համակարգի բարեփոխման և այլ հարցերի, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղղությամբ նախարարության կողմից ձեռնարկվող քայլերին և նոր ծրագրերին։
Նախարարն այդ թվում շեշտադրել է սուբսիդավորման քաղաքականությունում նոր մոտեցումների կիրառումը։
Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեի արևմտյան տարածաշրջանի նախագահ Նորա Հովսեփյանը, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Կալիֆորնիան գյուղատնտեսական նահանգ է՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում ԱՄՆ կատարելիք այցի ընթացքում նախարար Խաչատրյանը հնարավորություն կունենա անձամբ ծանոթանալ ագրարային ոլորտի տեղի մասնագետների հետ և համագործակցության զարգացման հարցեր քննարկել։

RA Minister of Agriculture Artur Khachatryan received the delegation headed by Mayor of Glendale Zareh Sinanyan.
At the beginning of the meeting the Minister briefed on the priorities of Armenia's agrarian policy.
Artur Khachatryan particularly touched upon
the necessity of proportional development of agriculture, the steps taken by the Ministry in the field of land consolidation, the reduction of unused land, the development of agricultural value chains, diversification of export markets, renovation of agricultural equipment, intensive agriculture development, introduction of new technologies, consulting system reform and other issues, as well as the steps undertaken by the Ministry and new programs for their resolution.
The minister also emphasized the use of new approaches in subsidizing policy.
President of the Armenian National Committee of America Western Region Nora Hovsepyan expressed gratitude to the Minister for the warm welcome and noted that California is a state of agriculture, hoping that during the upcoming visit to the US, Minister Khachatryan will have an opportunity to personally get acquainted with the field specialists and discuss issues related to cooperation development.