14-09-2018 13:19 14619
Կառավարությունն հաստատեց նախագիծը, որով երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ գումարը եռապատկվեց՝ 50 հազար դրամից դառնալով 150 հազար դրամ։
Փոփոխություններ են նախատեսվում նաև մեկից ավելի երեխայի ծննդյան դեպքում միանվագ գումարի չափում։
Նախագիծը ներկայացնող աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ գործող կարգի համաձայն՝ երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ գումարը 50 հազար դրամ է, այժմ առաջարկում են այն եռապատկել՝ դարձնելով 150 հազար դրամ։
Նախարարի խոսքով՝ երկրորդ երեխայի ծնունդը պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունի։ Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ նախորդ նիստին քննարկման ժամանակ առաջարկ հնչեց, որպեսզի մեկից ավելի երեխայի ծննդյան դեպքում այլ կարգավորումներ լինեն, այդ առաջարկը ներառել են, և մեկից ավելի երեխայի ծննդյան դեպքում յուրաքանչյուր երեխայի համար միանվագ չափը կսահմանվի յուրաքանչյուր երեխայի կարգաթվին համարժեք գումարով։

14-09-2018 13:19 14617
Правительство одобрило законопроект, согласно которому единовременное пособие на рождение второго ребенка утроилось - с 50 000 до 150 000 драмов..
Изменения также ожидаются в единовременной сумме, предусмотренной для рождения более одного ребенка.
Министр труда и социальных дел Мане Тандилян напомнила, что в соответствии с существующей процедурой единовременная выплата за рождение второго ребенка составляет 50 000 драмов, и теперь они предлагают утроить ее, сделая 150 000 драмов.
По словам министра, рождение второго ребенка имеет стратегическое значение для государства. Тандилян напомнила, что на предыдущей сессии было предложено внести изменения в единовременную выплату, предусмотренную для рождения более одного ребенка, это предложение было включено, и для каждого ребенка единовременная сумма будет установлена для каждого ребенка в соответствии с его порядковым номером.