Բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) պատվիրակությանը՝ ՎԶԵԲ Կլիմայի փոփոխության և էներգախնայողության թիմի ղեկավարի տեղակալ Նայջել Յոլանտսի գլխավորությամբ։
Ինչպես տեղեկացրել է նախարարության մամուլի ծառայությունը, Նայջել Յոլանտսը Հայաստանի Հանրապետությունում Կանաչ Կլիմայի Հիմնադրամի ազգային լիազոր մարմնի ղեկավարին՝ բնապահպանության նախարարին է ներկայացրել հիմնադրամին ներկայացվելիք ՎԶԵԲ-ի <<Կանաչ քաղաքներ>> ծրագրային հայտի մշակման գործընթացը։ Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել տարածաշրջանի 9 երկրում, ինչի համար ակնկալվում է ստանալ 228 մլն դոլար: Հայաստանն այդ երկրների թվում բացառիկ է, քանի որ ծրագրում ընդգրկված է երկու քաղաք՝ Երևանը և Գյումրին, իսկ մյուսներում ծրագիր կիրականացվի մեկական քաղաքներում։

Делегация во главе с Эриком Григоряном встретилась с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) под руководством Найджела Джолантса, заместителя директора ЕБРР по вопросам изменения климата и энергоэффективности.
Найджел Джолантс представил главе Национального уполномоченного органа Фонда «Зеленый климат» в Армении, министру окружающей среды процесс разработки проекта «Зеленые города» ЕБРР. Проект будет реализован в 9 странах, для чего она получит 228 миллионов долларов. Армения является уникальной среди этих стран, так как в программе включены два города - Ереван и Гюмри, а в других странах программа будет осуществляться в одном городе.