20-09-2018 11:48 1677
Հայաստանում պլաստիկ քարտերի քանակը տարեկան այս տարվա առաջին կիսամյսկում տարեկան կտրվածքով աճել է 16% և կազմել 1,851 մլն միավոր: Իսկ պլաստիկ գործարքների ծավալի աճն արագացել է`7.2%-ից մինչև 23%, կազմելով ավելի քան 863.5 մլրդ դրամ:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների, տեղական ArCa քարտերը տարեկան կտրվածքով ավելացել են 12,3%, մինչև 599.4 հազար միավոր, իսկ միջազգային Visa և MasterCard քարտերը`19% և 17.3% համապատասխանաբար, մինչև 685.2 հազար և 522.8 հազար միավոր, իսկ մյուս միջազգային քարտերը գրանցել են 3.2% անկում (հիմնականում HSBC քարտեր, ինչպես նաև AmEx և Diners Club) և կազմել 43.6 հազար:

20-09-2018 11:48 1675
The number of plastic cards in Armenia in the first half of this year increased by 16% to 1,851 million units. The volume of plastic transactions growth accelerated from 7.2% to 23%, amounting to more than 863.5 billion drams.
According to the Central Bank of Armenia, the number of local ArCa cards increased by 12.3% to 599.4 thousand units in a year, while Visa and MasterCard international cards accounted for 19% and 17.3%, respectively, up to 685.2 thousand and 522.8 thousand units. While other cards registered a 3.2% fall (mainly HSBC cards, as well as AmEx and Diners Club) and made 43.6 thousand.