27-09-2018 11:50 1652
Նյու Յորքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ զբաղվող «Կոնտուր Գլոբալ» միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ժոզեֆ Բրանդտի հետ:
Ըստ ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում գործունեություն ծավալող «Կոնտուր գլոբալ հիդրո կասկադ» ընկերության գրասենյակի գործունեության արդյունքները և մեր երկրում մինչև այժմ ամերիկյան ամենախոշոր ներդրումն իրականացրած «Կոնտուր Գլոբալ»-ի ներդրումային աշխատանքները: Կողմերը կարևորել են երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը և առաջիկայում նախատեսված ծրագրերի իրականացումը:
Որոտանի կասկադի հիդրոէլեկտրակայանների մասնաբաժինը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալներում կազմում է մոտ 15%: Այն էլեկտրաէներգիայով է ապահովում է 250 հազար բնակարանների և մասնավոր տնտեսությունների:
Վեց տարիների ընթացքում ընկերութունը պարտավորվել է 50 մլն եվրո ներդնել հիդրոէլեկտրակայանների արդիականացման նախագծին, բարելավելու համար կայանների շահագործման անվտանգությունը, հուսալիությունը և արդյունավետությունը:

27-09-2018 11:50 1651
In New York, Prime Minister Nikol Pashinyan had a working breakfast with Executive CEO of the Contour Global International Electricity Generation Joseph Brandt.
According to the RA Government Press Service, the interlocutors discussed the results of the activity of the office of the "Contour Global Hydro Cascade" company operating in Armenia and the investments of "Contour Global", which has so far made the largest US investment in our country. The sides underlined the importance of effective bilateral cooperation and implementation of the planned programs.
The share of Vorotan cascade hydroelectric power stations makes about 15% of the electricity produced by Armenia's energy system. It provides electricity to 250,000 homes and private households.
Over the course of six years, the company has pledged to invest € 50 million in the modernization of hydroelectric power stations to improve the safety, reliability and efficiency of the plant operation.