27-09-2018 11:50 1652
Նյու Յորքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ զբաղվող «Կոնտուր Գլոբալ» միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ժոզեֆ Բրանդտի հետ:
Ըստ ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում գործունեություն ծավալող «Կոնտուր գլոբալ հիդրո կասկադ» ընկերության գրասենյակի գործունեության արդյունքները և մեր երկրում մինչև այժմ ամերիկյան ամենախոշոր ներդրումն իրականացրած «Կոնտուր Գլոբալ»-ի ներդրումային աշխատանքները: Կողմերը կարևորել են երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը և առաջիկայում նախատեսված ծրագրերի իրականացումը:
Որոտանի կասկադի հիդրոէլեկտրակայանների մասնաբաժինը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալներում կազմում է մոտ 15%: Այն էլեկտրաէներգիայով է ապահովում է 250 հազար բնակարանների և մասնավոր տնտեսությունների:
Վեց տարիների ընթացքում ընկերութունը պարտավորվել է 50 մլն եվրո ներդնել հիդրոէլեկտրակայանների արդիականացման նախագծին, բարելավելու համար կայանների շահագործման անվտանգությունը, հուսալիությունը և արդյունավետությունը:

27-09-2018 11:50 1650
В Нью-Йорке премьер-министр Никол Пашинян провел рабочий завтрак с исполнительным директором международной энергетической компании «Контур Глобал» Джозефом Брандтом.
По сообщению пресс-службы правительства РА, собеседники обсудили результаты деятельности офиса компании «ContourGlobalHydroCascade», действующей в Армении, и инвестиций американской компании «ContourGlobal», которая до сих пор сделала крупнейшие инвестиции в нашу страну. Стороны подчеркнули важность эффективного двустороннего сотрудничества и реализации запланированных программ.
Доля гидроэлектростанций воротанского каскада составляет около 15% электроэнергии, производимой энергосистемой Армении. Они обеспечивают электроэнергией 250 000 квартир и частных домашних хозяйств.
В течение шести лет компания обязуется инвестировать 50 миллионов евро в модернизацию гидроэлектростанций для повышения безопасности, надежности и эффективности работы станций.