28-09-2018 13:04 3111
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Տաջիկստանի Հանրապետություն և հանդիպում ունեցել այդ երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ, հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Տաջիկստանի նախագահը ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին Դուշանբեում` նշել է, որ սա իրենց առաջին հանդիպումն է և նրան մաղթել հաջողություններ ՀՀ կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: Էմոմալի Ռահմոնը գոհունակություն է հայտնել երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակից և կարևորել առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ու դրանց նոր թափ հաղորդելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացումը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է երկու երկրների միջև բազմակողմ համագործակցության զարգացման ու խորացման հարցում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տնտեսության ոլորտում կոնկրետ նախագծերի մշակումն ու դրանց իրականացումը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանը կարևորում է փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպությունների, ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում հետագա համագործակցությանը:
Երեկոյան վարչապետը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների պատվին տրված ոչ պաշտոնական ընթրիքին: Փաշինյանը սեպտեմբերի 28-ին մասնակցելու է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян прибыл в Республику Таджикистан с рабочим визитом и встретился с Президентом этой страны Эмомали Рахмони, сообщает Управление информации и общественных связей правительства РА.
Президент Таджикистана поприветствовал Никола Пашиняна в Душанбе и отметил, что это их первая встреча и пожелал ему успехов на посту премьер-министра Армении. Эмомали Рахмони выразил удовлетворение уровнем двусторонних политических отношений и придавал большое значение осуществлению совместных шагов по расширению торгово-экономических отношений и их новому импульсу.
Премьер-министр поблагодарил за теплый прием, подчеркнув, что правительство Армении заинтересовано в развитии и углублении многостороннего сотрудничества между двумя странами. Никол Пашинян придал большое значение разработке и реализации конкретных проектов в сфере экономики. По словам главы правительства, Армения придает большое значение взаимодействию в рамках двусторонних и международных и региональных организаций и интеграционных союзов.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с расширением отношений в разных сферах, коснулись дальнейшего сотрудничества в рамках интеграционных союзов.
Вечером премьер-министр принял участие в неофициальном ужине, организованном в честь лидеров СНГ. Пашинян примет участие в очередном заседании Совета глав государств СНГ 28 сентября.