06-10-2018 12:17 1567
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ներքին շուկաների, տեղեկատվական-հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների կոլեգիայի անդամ, նախարար Կարինե Մինասյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես տեղեկացրել է նախարարության մամուլի ծառայությունը, ողջունելով ներկաներին՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Եվրասիական Տնտեսական Միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում իրականացվող տարածաշրջանային ծրագրերում Հայաստանի ինտեգրման անհրաժեշտությունը՝ առանձնակի կարևորելով ԵԱՏՄ ֆորումի անցկացումը Հայաստանում։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ շրջանակներում իրականացվող գործընթացներում մեր երկրի մասնակցությանը՝ Կարինե Մինասյանը դրանցում առանձնացրել է երեք հիմնական նպատակ՝ նախ Հայաստանը ներկայացված լինի ԵԱՏՄ ծրագրերում, ապա ներգրավված լինի նախագծերում և, վերջապես, սեփական ծրագրերը ներկայացնի։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են այս երեք հայեցակարգերի հետ կապված մի շարք մանրամասներ, քննարկվել և ճշգրտվել են ԵԱՏՄ ծրագրերում մեր կազմակերպությունների մասնակցության հետ կապված հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԵԱՏՄ ծրագրերն ավելի խորությամբ ուսումնասիրելուց հետո առաջիկայում քննարկել դրանցում հայկական կազմակերպությունների ներգրավման հնարավոր տարբերակները։

06-10-2018 12:17 1568
Minister of Transport, Communications and Information Technologies of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan received a delegation led by a member of the board of the Eurasian Economic Union’s domestic markets, information and telecommunication technologies, Minister Karine Minasyan.
Welcoming the participants, Hakob Arshakyan underlined the necessity of Armenia's integration into the regional programs implemented within the framework of the Eurasian Economic Union (YATM), attaching particular importance to the hosting of the EAEU forum in Armenia.
Touching upon the participation of our country in the processes implemented within the framework of the EAEU, Karine Minasyan has identified three main goals in Armenia: first, Armenia will be represented in the EAEU programs, then it will be involved in the projects and, finally, represent its own projects.
During the meeting a number of details were presented regarding these three concepts, issues related to the participation of our organizations in the EAEU programs were discussed and adjusted.
An arrangement has been reached after closely studying the EAEU programs to discuss possible options for involving Armenian organizations in the future.