06-10-2018 12:17 1567
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ներքին շուկաների, տեղեկատվական-հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների կոլեգիայի անդամ, նախարար Կարինե Մինասյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես տեղեկացրել է նախարարության մամուլի ծառայությունը, ողջունելով ներկաներին՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Եվրասիական Տնտեսական Միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում իրականացվող տարածաշրջանային ծրագրերում Հայաստանի ինտեգրման անհրաժեշտությունը՝ առանձնակի կարևորելով ԵԱՏՄ ֆորումի անցկացումը Հայաստանում։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ շրջանակներում իրականացվող գործընթացներում մեր երկրի մասնակցությանը՝ Կարինե Մինասյանը դրանցում առանձնացրել է երեք հիմնական նպատակ՝ նախ Հայաստանը ներկայացված լինի ԵԱՏՄ ծրագրերում, ապա ներգրավված լինի նախագծերում և, վերջապես, սեփական ծրագրերը ներկայացնի։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են այս երեք հայեցակարգերի հետ կապված մի շարք մանրամասներ, քննարկվել և ճշգրտվել են ԵԱՏՄ ծրագրերում մեր կազմակերպությունների մասնակցության հետ կապված հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԵԱՏՄ ծրագրերն ավելի խորությամբ ուսումնասիրելուց հետո առաջիկայում քննարկել դրանցում հայկական կազմակերպությունների ներգրավման հնարավոր տարբերակները։

Министр транспорта, коммуникаций и информационных технологий РА Акоп Аршакян принял делегацию во главе с членом коллегии внутренних рынков Евразийского экономического союза, информационных и телекоммуникационных технологий, министром Карине Минасян.
Приветствуя участников, Акоп Аршакян подчеркнул необходимость интеграции Армении в региональные программы, реализуемые в рамках Евразийского экономического союза, придавая особое значение проведению в Армении форума EАЭС.
Обращаясь к участию нашей страны в процессах, осуществляемых в рамках ЕАЭС, Карине Минасян определила в Армении три основные цели: во-первых, Армения будет представлена в программах ЕАЭС, затем она будет участвовать в проектах и, наконец, , представит свои собственные проекты.
В ходе встречи был представлен ряд подробностей относительно этих трех концепций, обсуждались и корректировались вопросы, связанные с участием наших организаций в программах ЕАЭС.
После тщательного изучения программ ЕАЭС была достигнута договоренность обсудить возможные варианты привлечения армянских организаций в будущем.