17-10-2018 12:51 3588
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ «Թաշչյան Գրուպ» ընկերությունը կոշիկների արտադրություն է սկսել և պատրաստվում է արտահանել առաջին խմբաքանակը։ Ամերիկահայ Քոլ Թաշչյանը գործարար ծրագիրը կազմել է Բիզնես Արմենիայում (նախկինում՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամ) պրակտիկա անցնելու ժամանակաշրջանում, իսկ ծրագիրն իրականացրել է պրակտիկան ավարտելուց մեկուկես տարի անց։
Քոլ Թաշչյանը գործը սկսել է 60 000 դոլարի ներդրումով և հայաստանյան արտադրողներից մեկի հետ համագործակցությամբ։ Կոշիկներն արտադրվում են էկոլոգիապես մաքուր նյութերից, ամբողջությամբ ձեռագործ են:
Արդեն արտադրվել է 400 զույգ կոշիկ, խմբաքանակն առաջիկայում կարտահանվի ԱՄՆ, առցանց վաճառքը՝ Areni1.store հասցեով։
«Սա դասական հաջողության պատմություն է այն մասին, թե ինչպես կարելի է տնտեսագետից ներդրողի վերածվել, թե ինչպես փոքր ներդրումներով մեծ շուկաներ դուրս գալ։ Մեր թիմը սիրով ապահովել է մաքսային, հարկային, իրավական ընթացակարգերի և բեռնափոխադրումների խորհրդատվությունը, որը պատրաստ ենք անել ցանկացած ներդրողի ու արտահանողի համար»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Մեր արտադրած սպորտային կոշիկները որակական բարձր դասում են։ Ուսումնասիրել եմ հայկական կոշիկի պատմությունը և որոշել հենց ակունքներից էլ սկսել՝ մեր արտադրանքի համար ընտրելով «Արենի 1» ապրանքանիշը։ Մեծ աշխատանք ենք տարել նաև դիզայներների հետ՝ նորաձևության արդի պահանջները ավանդականի հետ համադրելու և բարձրակարգ արտադրանք ստանալու համար»,- նշել է «Թաշչյան Գրուպ» ընկերության հիմնադիր Քոլ Թաշչյանը։
«Ընկերության հիմնադիրը բիզնեսի զարգացման 5-ամյա ծրագիր ունի, որի շրջանակում նպատակ ունի նաև բարձրորակ հումքի մշակման յուրահատուկ տեխնոլոգիաներ ներդնել Հայաստանում։ Դա նաև հնարավորություն կտա կոշիկի արտադրության ամբողջ շղթան կազմակերպել Հայաստանում՝ առանց հումքն ամբողջությամբ կամ մասամբ արտերկրից ներմուծելու»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Ներդրողների աջակցության կառավարիչ Արման Խաչատրյանը։

With the support of Business Armenia, “Tashchyan Group” has begun manufacturing shoes and is preparing to export the first batch. An Armenian businessman from America Coll Tashchyan has made a business plan in Business Armenia (formerly the Armenian Development Fund), and the program was implemented a year and a half after completing his internship.
Coll Tashchyan started the business with a $ 60,000 investment and in collaboration with one of the Armenian producers. The shoes are produced from ecologically clean materials, completely handmade.
400 pairs of shoes havealready been produced, the batch will be exported to the US in the near future,online sales at Areni1.store.
"This is a classic success story about how an economist can turn into an investor, how to enter big markets with small investments. Our team has provided a great deal of advice on customs, tax, legal procedures and freight forwarding, which we are ready to make for any investor and exporter," said Armen Avak Avakyan, Executive Director of Business Armenia.
"Our sports shoes are of high quality. I have studied the history of Armenian shoes and decided to start from the originals, choosing Areni 1 brand for our products. We have done a lot of work with the designers to combine the latest fashion trends with traditional and high quality products, "said Coll Tashchyan, founder of the company “Tashchyan Group”.
"The founder of the company has a five-year business development program aimed at introducing unique technology for high-quality raw material processing in Armenia. It will also give an opportunity to organize the entire shoe production chain in Armenia without importing raw materials entirely or partially from abroad, "said Arman Khachatryan, Business Armenia Investor Support Manager.Ж