17-10-2018 12:51 3588
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ «Թաշչյան Գրուպ» ընկերությունը կոշիկների արտադրություն է սկսել և պատրաստվում է արտահանել առաջին խմբաքանակը։ Ամերիկահայ Քոլ Թաշչյանը գործարար ծրագիրը կազմել է Բիզնես Արմենիայում (նախկինում՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամ) պրակտիկա անցնելու ժամանակաշրջանում, իսկ ծրագիրն իրականացրել է պրակտիկան ավարտելուց մեկուկես տարի անց։
Քոլ Թաշչյանը գործը սկսել է 60 000 դոլարի ներդրումով և հայաստանյան արտադրողներից մեկի հետ համագործակցությամբ։ Կոշիկներն արտադրվում են էկոլոգիապես մաքուր նյութերից, ամբողջությամբ ձեռագործ են:
Արդեն արտադրվել է 400 զույգ կոշիկ, խմբաքանակն առաջիկայում կարտահանվի ԱՄՆ, առցանց վաճառքը՝ Areni1.store հասցեով։
«Սա դասական հաջողության պատմություն է այն մասին, թե ինչպես կարելի է տնտեսագետից ներդրողի վերածվել, թե ինչպես փոքր ներդրումներով մեծ շուկաներ դուրս գալ։ Մեր թիմը սիրով ապահովել է մաքսային, հարկային, իրավական ընթացակարգերի և բեռնափոխադրումների խորհրդատվությունը, որը պատրաստ ենք անել ցանկացած ներդրողի ու արտահանողի համար»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Մեր արտադրած սպորտային կոշիկները որակական բարձր դասում են։ Ուսումնասիրել եմ հայկական կոշիկի պատմությունը և որոշել հենց ակունքներից էլ սկսել՝ մեր արտադրանքի համար ընտրելով «Արենի 1» ապրանքանիշը։ Մեծ աշխատանք ենք տարել նաև դիզայներների հետ՝ նորաձևության արդի պահանջները ավանդականի հետ համադրելու և բարձրակարգ արտադրանք ստանալու համար»,- նշել է «Թաշչյան Գրուպ» ընկերության հիմնադիր Քոլ Թաշչյանը։
«Ընկերության հիմնադիրը բիզնեսի զարգացման 5-ամյա ծրագիր ունի, որի շրջանակում նպատակ ունի նաև բարձրորակ հումքի մշակման յուրահատուկ տեխնոլոգիաներ ներդնել Հայաստանում։ Դա նաև հնարավորություն կտա կոշիկի արտադրության ամբողջ շղթան կազմակերպել Հայաստանում՝ առանց հումքն ամբողջությամբ կամ մասամբ արտերկրից ներմուծելու»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Ներդրողների աջակցության կառավարիչ Արման Խաչատրյանը։

17-10-2018 12:51 3585
При поддержке Business Armenia компания «Ташчян Груп» начала производство обуви и готовится к экспорту первой партии. Армянский бизнесмен из Америки Кол Ташчян создал бизнес-план во время стажировки в Business Armenia (ранее Фонд развития Армении), и программа была реализована через полтора года после окончания стажировки.
Кол Ташчян начал бизнес с инвестиций в размере 60 000 долларов США и в сотрудничестве с одним из армянских производителей. Обувь производится из экологически чистых материалов, полностью ручной работы.
Уже выпущено 400 пар обуви, партия будет экспортироваться в США в ближайшем будущем, онлайн-продажи на сайте: Areni1.store.
«Это классическая история успеха о том, как экономист может превратиться в инвестора, как выйти на большие рынки с небольшими инвестициями. Наша команда предоставила консультации по таможенным, налоговым, юридическим процедурам и грузоперевозкам, которые мы готовы сделать для любого инвестора и экспортера », - сказал Авакян Армен Авакович, исполнительный директор Business Armenia.
«Наша спортивная обувь высокого качества. Я изучил историю производства армянской обуви и решил начать с истоков, выбирая бренд Areni 1 для нашей продукции. Мы проделали большую работу с дизайнерами, чтобы объединить последние тенденции моды с традиционными и создать высококачественную продукцию», - сказал Кол Ташчян, основатель компании «Ташчян Груп».
«У основателя компании есть пятилетняя программа развития бизнеса, которая также направлена на внедрение уникальных технологий для разработки высококачественного сырья в Армении, а также предоставит возможность организовать целую цепочку производства обуви в Армении без полного или частичного импорта сырья из-за рубежа», - сказал Арман Хачатрян, менеджер по поддержке инвесторов Business Armenia.